Ratowanie górnictwa: PiS po wyborach będzie musiało przeprowadzić reformy, które do tej pory krytykowało

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki10.10.2015, 08:45
Beata Szydło

Beata Szydłoźródło: ShutterStock

Naszym życiem politycznym rządzi ciekawa reguła. Ci, którzy przejmują władzę, muszą często przeprowadzać reformy, które – jeszcze jako opozycja – uważali za niedopuszczalne. Wkrótce z tą zasadą zetknie się PiS, jeśli wygra wybory oraz zdoła utworzyć gabinet. Pierwszym poważnym problemem, z jakim przyjdzie się zmierzyć rządowi premier Beaty Szydło, będzie ratowanie górnictwa.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • effik(2015-10-10 09:06) Zgłoś naruszenie 00

    Wniosek: nie ma znaczenia które świnie akurat są przy korycie. Tylko konstytucyjny próg zadłużenia się państwa stoi na straży sensownych działań.

    Odpowiedz
  • zzzz(2015-10-10 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    Bzdury - jak zwykle pisane pod POstykomunę

    Odpowiedz
  • Manipulacja cvzy nie?(2015-10-10 11:09) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Marku, Panie Grzegorzu. Może nie twórzcie tak skomplikowanych tytułów.
    Pis krytykował PO za to , iż jej rząd właśnie nie realizował obiecanej reformy czyliI ZA BRAK REFORM wobec górnictwa, o czym trąbią wszystkie Związki górnicze - brak obiecanej reformy PO -. taka jest obiektywna prawda. Po co więc tworzycie nową?

    Bowiem jak może PIS krytykować REFORMY, KTÓRYCH NIE BYŁO. To jak to jest tak naprawdę panowie ? Manipulujecie, czy nie.
    Dla mnie jest to manipulowanie słowem. A po co takie wkręty. Jeżeli jesteście za obecną władzą to 25 już blisko.

    Odpowiedz
  • polka -ekonomistka(2015-10-10 11:18) Zgłoś naruszenie 00

    ZZZ dobrze człowieku wiesz , że to nie są bzdury , a kłamiesz w żywe oczy!!
    OFE są dla chciwych a niezorientowanych!!

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2015-10-10 14:57) Zgłoś naruszenie 00

    "Kopacz: Opozycja chce rewanżu i zemsty, a nie dobra Polaków ":
    ...Odpowiem tej zepsutej POlitycznej złodziejce ,nadzorczyni Polskiego Obozu wyzysku i oszustwa ,głupiej Premier.
    ... obecnie podobnie jak kiedyś w Oświęcimiu ludzie boją się przyznać podczas badania okresowego , że są chorzy gdyż jak się przyznają to wiedzą --z zatrudnieniem do widzenia i -kaput!!.
    ... .zmusiliście ludzi zatrudnionych od 15 r życia do 52 lat pracy (nie licząc czasu pracy ponad-ustawowej obowiązkowo przecież kiedyś wykonywanej szczególnie na Śląsku i nie licząc okresów pracy w szkodliwych oraz niebezpiecznych warunkach pracy. )
    Tak stworzyliście w POlsce POlski obóz wyzysku w pracy!! -ludzi wyeksploatowanych ..."Każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (każdego tak spracowanego np ze złym stanem zdrowia ).. do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.
    Tylko w ub.r. wśród 60latków bezrobocie wzrosło aż o 8%.
    Ja reprezentuje tych którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne w życiu to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych także w święta ),do tego dodajmy że, do 1998r (do chwili wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach pomostowych) mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnięto juz to na co zapracowali--jeżeli na dzień wstecznie wyznaczony w nowej ustawie nie posiadali 25 lat pracy ogółem tylko dlatego że , są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach.)
    Ponadto w Ustawie tej nie stosuje zasady Konstytucyjnej Równości Stron Wobec Prawa czyli nie dolicza się (art 12 Ustawy tego nie przewiduje – okresów pracy ponadnormatywnej a 1000 dni ponadnormatywnie przepracowane to praktycznie 5 lat pracy . Tak więc odlicza się dla przykładu 4 dni L-4 i 2 dni strajku a nie zalicza się 5lat czasu pracy ponadnormatywnej).
    Nowa Ustawa stworzona przez PO o emeryturach POdmostowych to tylko katalog zamknięty rodzaju prac szkodliwych i niebezpiecznych jakby z góry zjedli z P Osłami wszystkie rozumy i nie podlega ten katalog rozszerzeniu przez Sądy- co też jest niezgodnie z Konstytucją RP- !!!
    Tacy Ignoranci jak Ty zPO na kolanie tworzyli te przepisy.
    Ale powiem w skrócie dużo więcej: Pamiętasz jak były już premier Tusk (były „zielarz” ze spółdzielni Świetlik) ogłosił publicznie :
    , :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Tak stworzyliście w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, Narodowy POlski obóz pracy!

    ...Który skrzywdziłeś człowieka prostego
    Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając,
    Gromadę błaznów koło siebie mając
    Na pomieszanie dobrego i złego,
    Choćby przed tobą wszyscy się skłonili
    Cnotę i mądrość tobie przypisując,
    Złote medale na twoją cześć kując,
    Radzi że jeszcze jeden dzień przeżyli,
    Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta
    Możesz go zabić - narodzi się nowy.
    Spisane będą czyny i rozmowy.
    Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy
    I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta.

    Odpowiedz
  • EU(2015-10-10 15:09) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Jarosławie Kaczyński ,proponuję się uzbroić się ( w cierpliwość) , ponieważ " V kolumna (Pana zdaniem) ", Ślązacy,nie zapomną tych obraźliwych ,nieprawdziwych stwierdzeń . To przecież Oni (między innymi ) odbudowywali naszą stolicę-Warszawę. Nie wstyd Panu tych słów? Polska energetyka , stała , stoi i będzie stała przez co najmniej
    następnych 30 lat na węglu. Więcej szacunku dla śląska i górników.

    Odpowiedz
  • Spoko ... !(2015-10-10 23:20) Zgłoś naruszenie 00

    "DAMY RADĘ"... jak powiedziałaby kandydatka PIS na premiera.
    Można przecież przebranżowić część kopalni węgla przy pomocy NSZZ ...
    w dyspozycyjne agendy rządowe d/s manifestacji w Brukseli.
    Doświadczenie mają już górnicy, gdyż NSZZ .. przebranżowili już w Polsce
    kopalnie węgla ... w agendy związkowe d/s ... palenia opon

    Odpowiedz
  • Zasada 'ciekawej reguly'...(2015-10-11 11:58) Zgłoś naruszenie 00

    Zasada 'ciekawej reguly' juz niedlugo zacznie dzialac w realu.

    Najpierw zobaczymy ja w systemie zdrowotnym w postaci prywatnych ubezpieczalni zdrowotnych.
    Tylko zastanawiam sie, czy podstawe powolania prywatnych ubezpieczalni beda stanowic odpowiednie swiadczenia medyczne, czy wyodrebnione grupy spoleczne.

    Ale przeciaz dwa razy od tego samego nikt zdrowy na umysle nie bedzie sie ubezpieczal, a ubezpieczalniom prywatnym nie oplaca sie ubezpieczac od wybranych schorzen z zastosowaniem np. srednich czy wysokich technologii leczenia.
    Pozostaje wiec tylko przeniesienie odpowiednich czyli bardziej zamoznych grup do ubezpieczalni prywatnych i tego PiS dokona.
    Czego nie zrobila PO, zrobi PiS.

    Nie polecam dzisiaj dodatkowych ubezpieczen w stylu belgijskim, bo one lacznie z zasada rozliczania sie ubezpieczalni/platnika z pacjentem, poprzez wprowadzenie wiekszej transparentnosci do systemu zdrowotnego i odejscie od dwu systemowej sluzby zdrowia /publicznej i prywatnej/ na rzecz jednego systemu, nie znajduja zrozumienia wsrod polskich decydentow, jak i rowniez wsrod spoleczenstwa , ktore chce leczenia za tzw. 'darmo', po najwyzsze technologie medyczne stosowane na swiecie wlacznie.

    'Ciekawa regula' ma duze szanse realizacji w PiS-owskim systemie zdrowotnym.

    Odpowiedz
  • Do: Spoko...!(2015-10-11 12:17) Zgłoś naruszenie 00

    Po podpisaniu ukladu TTIP nie trzeba juz bedzie jezdzic do Brukseli, tylko latac na manifestacje do Waszyngtonu.
    W zwiazku z czym PiS musi juz teraz przewidziec wieksze dotacje do gornictwa wegla kamiennego zgodnie z zasada 'Damy Rade'.

    Odpowiedz
  • Karol(2015-10-11 13:06) Zgłoś naruszenie 00

    PiS zamiast pomoc dla PO w ratowaniu kopalni to tylko przeszkadza a czas robi swoje.Gdyby wczesniej mozna bylo uporzadkowac ta sprawe to byloby lepiej.PiS na czele z baba Szydlo i zwiazkowcami tylko krzywdza gornikow.Rzad obiecal ten problem rozwiazac i to napewno by uczynil.Ale ta lapiduchy pisowskie tylko oczekuja na male potkniecie Rzadu i tylko przeszkadzaja robiac sensacje przedwyborcza.Jak byli tacy madrzy to dlaczego nic nie zrobili w poprzedniej kadencji.Nie dali zadnego wniosku.

    Odpowiedz