Czesi też mają kłopot ze swoimi kopalniami

autor: Bartłomiej Mayer07.10.2015, 07:22; Aktualizacja: 07.10.2015, 08:16
OKD z powodu spadających cen węgla i stałych kosztów od dłuższego czasu boryka się z kłopotami

OKD z powodu spadających cen węgla i stałych kosztów od dłuższego czasu boryka się z kłopotamiźródło: ShutterStock

Spadające ceny węgla powodują, że trzeba ciąć koszty i zwalniać ludzi. Aby niwelować skutki społeczne, prywatnym właścicielom pomaga państwo.

Chociaż za naszą południową granicą kopalń węgla kamiennego jest znacznie mniej niż u nas, a w dodatku należą one do prywatnego właściciela, czeski rząd musi je ratować. Powodem są spadki cen węgla. Minister finansów Andrej Babiš szuka sposobu, aby plan ratunkowy nie wymagał dołożenia z budżetu ani korony.

Jedynym obecnie producentem węgla kamiennego w Czechach jest prywatna spółka OKD, która należy do koncernu New World Resources i jest jednocześnie jego najważniejszym aktywem. Z kolei największym akcjonariuszem NWR (spółki notowanej na kilku giełdach, w tym na GPW) jest Zdeňek Bakala. To jeden z najbogatszych Czechów (6. miejsce na tegorocznej liście miesięcznika „Forbes”), którego majątek szacuje się na 22 mld koron, czyli ponad 3,4 mld zł.

OKD z powodu spadających cen węgla i stałych kosztów od dłuższego czasu boryka się z kłopotami. To przenosi się na kondycję NWR, który od kilku lat regularnie jest pod kreską. Skumulowana strata netto koncernu za lata 2012–2014 przekroczyła 990 mln euro. Akcje NWR, które jeszcze w 2011 r. kosztowały na GPW ponad 45 zł, obecnie wyceniane są na 3 gr za sztukę.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie