Gazoport w Świnoujściu ma być gotowy jeszcze w tym roku. Zgodnie z podpisanym dziś aneksem do umowy, konsorcjum, które je buduje zobowiązało się zakończyć niebawem prace i odebrać pierwszą dostawę gazu. Wszystko idzie zgodnie z planem zapewnia minister skarbu Andrzej Czerwiński.

„Prace budowlane mają być na ukończeniu we wrześniu, oddanie inwestycji planujemy w październiku, po próbnych rozruchach gaz, który jest oczekiwany do naszego systemu będzie mógł być dostarczony w tym roku”- informuje.

To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski bo zapewnimy sobie niezależność od dostaw gazu, nie będzie już dyktatu jednego monopolisty dodaje Andrzej Czerwiński. Dostarczony LNG zostanie wykorzystany do rozruchu instalacji, a następnie trafi do sieci przesyłowej. Druga dostawa, która posłuży jako materiał do testów terminalu powinna zostać odebrana w pierwszym kwartale przyszłego roku. W drugim ma rozpocząć się komercyjna eksploatacja. Aneks zakłada, że wynagrodzenie dla wykonawcy nie wzrośnie i wyniesie 2,4 miliarda złotych. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie.

Gazoport ma przyjmować około 5 miliardów sześciennych gazu rocznie, co odpowiada jednej trzeciej zapotrzebowania Polski na gaz ziemny.