Po stacji elektroenergetycznej Łomża i linii Narew-Ostrołęka pora na kolejny odcinek mostu energetycznego Polska-Litwa. Najprawdopodobniej w czerwcu zostanie oddana do użytku nowa stacja w podsiedleckim Ujrzanowie wraz z linią łączącą ją z Sulejówkiem-Miłosną.

Prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Henryk Majchrzak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że prace tam są bardzo mocno zaawansowane i ostateczny odbiór planowany jest pod koniec drugiego lub na początku trzeciego kwartału. Dodał, że bardziej prawdopodobny jest ten wcześniejszy termin.


Nowoczesna, zdalnie sterowana stacja w Ujrzanowie będzie pierwszą w regionie, która umożliwi zmianę napięcia. Wraz z nową łączącą ją z podwarszawskim Sulejówkiem-Miłosną poprawi bezpieczeństwo energetyczne Siedlec i okolic. Obecnie bowiem region zasilany jest wyłącznie jedną linią 110 kV, której awaria oznaczałaby pozbawienie prądu tysięcy odbiorców.
Cały most energetyczny Polska-Litwa składa się z 11 inwestycji wartych miliard 800 milionów złotych. Wpisuje się on w koncepcję unii energetycznej i domyka tzw. pierścień bałtycki łączący systemy dziewięciu krajów basenu Morza Bałtyckiego. Jeszcze w tym roku ma zostać wybudowana linia łącząca Narew z Ełkiem i dalej z granicą polsko-litewską.