Zielona transformacja daje nowe możliwości rozwojowe i prowadzi do niezależności - mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

ikona lupy />
Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego / Materiały prasowe / fot. Piotr Waniorek/mat. prasowe

„Europejski” w nazwie kongresu zobowiązuje i zawsze sprawy naszego kontynentu i Unii znajdowały podczas EKG poczesne miejsce, ale koszula bliższa ciału i przed Polską mnóstwo wyzwań. Jak będą w tym roku rozłożone akcenty?

I w tym roku jesteśmy wierni wyznacznikowi, który mamy już od 15 lat w nazwie kongresu i trzydniową debatę rozpoczniemy od rozmowy o analizie pozycji Europy w zmieniającym się otoczeniu. Unia Europejska jest teraz w momencie, w którym wyjątkowo mocno testowana jest jej konkurencyjność i odporność. Europa mierzy się ze skumulowanymi wyzwaniami o niespotykanej dotychczas skali i natężeniu, jakimi są między innymi przeobrażenia zachodzące w klimacie, energetyce, logistyce, koniunkturze.

Oczywiście, w bogatym programie, na który składa się 168 sesji, nie zabraknie perspektywy krajowej.

Jakie będą główne tematy?

Będziemy rozmawiać między innymi o aktualnej kondycji polskiego sektora bankowego, palącym temacie kredytów frankowych i wakacji kredytowych czy inflacji. Przeanalizujemy jak zerwane łańcuchy dostaw wpłynęły na funkcjonowanie polskich firm. Sprawdzimy jak zmieniają się obszary cyfrowego świata o szczególnym potencjale dla polskiej gospodarki: od chmury, Big Data, przez jakże istotny obecnie temat sztucznej inteligencji po technologie Przemysłu 4.0. W tej dyskusji nie moglibyśmy pominąć cyberzagrożeń i wyzwań związanych z postępującą cyfryzacją. Przyjrzymy się także potencjałowi współpracy Polski z innymi krajami: Niemcami, Czechami, Koreą, Arabią Saudyjską, Urugwajem czy Rwandą.

Tradycyjnie, w Katowicach będzie wielu znakomitych gości. W panelach wezmą udział praktycy, eksperci i sporo decydentów.

Do Katowic przyjadą między innymi unijni komisarze, ambasadorowie wielu państw i przedstawiciele międzynarodowych korporacji. Będziemy także gościć przedstawicieli rządów z Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Litwy i Czech, a także oczywiście w wielu panelach członków polskich władz. Nie zawiedzie reprezentacja biznesu. Będą prezesi i zarządzający takimi firmami jak: Maspex, Inpost, Respect Energy, LPP, Grupy Żabka, Ikea, E.ON, ABB, Siemens, Ciech czy Velux. W debatach o sektorze bankowym i finansach udział wezmą prelegenci z ING, BNP Paribas, mBanku, BGK, Europejskiego Banku Inwestycyjnego czy PFR.

Ukraina – wojna, pomoc, odbudowa – od tych tematów nie da się uciec.

Już w czasie zeszłorocznego kongresu temat Ukrainy mocno wybrzmiewał na panelach eksperckich. Po roku chcemy rozmawiać o wszechstronnym wsparciu Ukrainy w wymiarze gospodarczym i biznesowym. Będziemy więc dużo mówić o polsko-ukraińskich relacjach biznesowych, o priorytetach odbudowy kraju, o roli i funkcjonowaniu Ukraińców Polsce. W panelach będziemy gościć ekspertów z Ukrainy i całej Europy.

Wszystkie elementy życia publicznego i gospodarczego w Polsce – rząd, biznes, samorządy, osoby fizyczne – mówią jednym głosem i wszyscy jesteśmy przekonani, że nasza pomoc i misja wsparcia Ukrainy jest koniecznością.

Przez rosyjską inwazję przeciwko Ukrainie, a wcześniej wojnę surowcową przeciwko całej Europie pojawiła się inflacja i widmo kryzysu. Będzie w Katowicach próba diagnozy dokąd zmierzamy i kiedy możemy liczyć na stabilizację, odbicie?

Spytamy o to reprezentantów instytucji finansowych, ministrów, decydentów i najbardziej doświadczonych ekspertów, których ogląd sytuacji może wskazać trendy. Zachęcam do śledzenia debat, bo jestem pewien, że przy tak doskonale dobranym gronie panelistów, przyniosą trafne diagnozy.

Ta zima szczęśliwie była łagodna i udało się przetrwać kryzys paliwowo-energetyczny. Ale będą następne zimy i problemy, na które Europa i Polska muszą być gotowe w zupełnie nowej rzeczywistości.

Te problemy prowadzą nas do jednego z kluczowych obszarów, którym się zajmiemy, czyli transformacji energetycznej. Jesteśmy wszyscy zgodni, że zielona transformacja daje nowe możliwości rozwojowe, prowadzi do niezależności. Obserwujemy chociażby ogromną skalę inwestycji w segmencie OZE. Oczywiście, przed niektórymi sektorami gospodarki stoją w związku z tym wyzwania. Walkę o przewagę konkurencyjną wygrają te firmy, które będą realnie realizowały strategie ESG. To temat niezwykle szeroki i ważny dla gospodarki, dlatego nie może go zabraknąć na naszym Kongresie.

EKG to miejsce, które chętnie odwiedzają przedstawiciele biznesu z całego świata. Nie sposób nie zapytać Pana o ich obecność w tym roku. W kontekście zagrożeń - tego, że jesteśmy krajem przyfrontowym i w kontekście gigantycznych potrzeb infrastrukturalnych, czy konieczności przebudowy naszej energetyki.

Tak, to prawda, a nadchodząca edycja zapowiada się naprawdę rekordowo. W czasie trzech dni w Katowicach spotkają się przedstawiciele biznesu z całego świata, decydenci i rządzący państw europejskich. Jestem przekonany, że wykorzystają efektywnie ten czas i okazję, aby przeanalizować ten szczególny moment, w którym aktualnie Polska jest tzw. hubem pomocowym, a w przyszłości stanie się obszarem, z którego będzie szedł impuls i konkretne projekty związane z odbudową Ukrainy. Europejski Kongres Gospodarczy to idealne forum do bardzo konkretnych rozmów a nawet zawiązywania inicjatyw, wiemy, że bardzo doceniają to nasi uczestnicy. ©℗