Rząd Szwecji zapowiedział w środę zniesienie ograniczeń prawnych, aby umożliwić budowę większej liczby reaktorów jądrowych w innych miejscach niż działające obecnie trzy elektrownie jądrowe.

"Musimy zbudować więcej reaktorów w większej liczbie lokalizacji" - oznajmił na konferencji prasowej premier Szwecji Ulf Kristersson.

Dotychczas w prawie ochrony środowiska istnieje zastrzeżenie, że Szwecja może posiadać maksymalnie 10 działających reaktorów jądrowych, a ich umiejscowienie możliwe jest jedynie we Forsmark (pod Sztokholmem), Oskarshamn (południowo-wschodnia Szwecja) oraz Ringhals (pod Goeteborgiem).

Według minister klimatu i środowiska Rominy Pourmokhtari "nowe reaktory muszą powstawać tam, gdzie przynoszą największe korzyści, mogą to być mniejsze bloki". "Ustawodawstwo musi być dostosowane do zmian w technologii i zachodzących zmian" - podkreśliła.

Jak dodała minister, rozbudowa energetyki jądrowej jest konieczna, aby ograniczyć emisje gazów cieplarnianych.

Nowe przepisy mają wejść w życie w marcu 2024 roku.

Powołany w połowie października 2022 roku prawicowy rząd Szwecji jest otwarty na rozwój atomu i w tej sprawie ma większość w parlamencie. Rządząca w latach 2014-2021 koalicja socjaldemokratów z Partią Ochrony Środowiska - Zieloni doprowadziła do przedwczesnego zamknięcia czterech reaktorów jądrowych.

Współprzewodniczący Zielonych Per Bolund zapowiedź nowego rządu nazwał "fiksacją na punkcie atomu". "Skoncentrujcie wysiłki na rozpatrzeniu pozwoleń na morskie farmy wiatrowe" - napisał na Twitterze.

W Szwecji działa obecnie sześć reaktorów jądrowych, zapewniając 30 proc. zapotrzebowania na energię.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ ap/