Tylko do 31 października można składać wnioski do Polskiej Grupy Górniczej w ramach pierwszej transzy programu sprzedaży miałów węglowych dla rolników produkujących pod osłonami - przypomina wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Cytowany w czwartek przez resort rolnictwa Kowalczyk zapewnił, że miału węglowego wystarczy dla wszystkich uprawnionych, którzy złożyli odpowiednie wnioski do Polskiej Grupy Górniczej.

Przypomniał jednak, że w ramach pierwszej transzy sprzedaży miałów przez PGG, rolnicy którzy produkują pod osłonami, mogą składać wnioski o zakup węgla tylko do 31 października. Dodał ponadto, że druga transza będzie uruchomiona w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Program sprzedaży miałów energetycznych dla krajowego rolnictwa został uruchomiony przez Polską Grupę Górniczą 19 października. Jest on wynikiem współpracy resortów rolnictwa oraz aktywów państwowych.

Sprzedażą objęty jest miał o wartości opałowej 19–23 MJ/kg pochodzący z kopalń należących do PGG.

Przypomniano, że ds. obsługi sprzedaży miałów uruchomiona została specjalna strona internetowa, za pośrednictwem której można składać wnioski wraz z wymaganymi załącznikami. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej PGG, pod adresem: https://www.pgg.pl/strefa-klienta/aktualnosci.

W poniedziałek Polska Grupa Górnicza poinformowała PAP, że otrzymała dotychczas kilkaset wniosków od rolników zainteresowanych ofertą zakupu miałów energetycznych do celów związanych z produkcją rolną

Prezes PGG Tomasz Rogala tłumaczył, że do końca tego roku producenci rolni będą mogli nabyć w tej formule 300 tys. ton miałów energetycznych. Taką samą ilość zarezerwowano na przyszły rok. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/