Ponad 90 proc. pracowników ochrony kopalń z Grupy KOK, biorących udział w niedawnym referendum strajkowym, opowiedziało się za strajkiem w ramach trwającego w firmie sporu płacowego. Frekwencja w głosowaniu przekroczyła 70 proc. Grupa świadczy usługi głównie dla Polskiej Grupy Górniczej.

Grupa KOK zatrudnia ok. 700 pracowników. Spółka świadczy usługi ochroniarskie przede wszystkim dla kopalń największego krajowego producenta węgla - Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Spór zbiorowy dotyczący podwyżek płac trwa od wielu miesięcy.

Jak podało w piątek biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności, związkowcy domagają się wzrostu wynagrodzeń o 20 proc. Chcą też podniesienia stawek osobistego zaszeregowania najniżej uposażonych pracowników do poziomu ustawowej płacy minimalnej. Tłumaczą, że obecnie stawki są niższe, a pracodawca wyrównuje je do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pomocą dodatków.

Referendum strajkowe przeprowadzono w firmie 5 i 6 października. Pracownicy odpowiadali na dwa pytania - pierwsze dotyczyło poparcia dla strajku, drugie - poparcia dla innej formy protestu, jak okupacja czy głodówka.

"Za strajkiem opowiedziało się przeszło 90 proc., a za inną formą protestu ponad 80 proc. Te wyniki plus bardzo wysoka frekwencja jasno i wyraźnie wskazują, że ludzie nie chcą się już bawić w jakieś półśrodki, bo już mają dość" – skomentował szef Solidarności w Grupie KOK Ireneusz Lier. W poniedziałek szefowie związków z Grupy mają spotkać się, aby omówić plan dalszych działań protestacyjnych.(PAP)