Rząd powinien dofinansować zakup nie tylko węgla, lecz także innych paliw. Jednocześnie potrzebne jest wprowadzenie kryterium dochodowego - wynika z sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM.

Od momentu, gdy rząd ogłosił wprowadzenie jednorazowego dodatku w wysokości 3 tys. zł dla osób opalających domy węglem, nie milkną krytyczne głosy, że w ten sposób są dyskryminowane osoby, które wykorzystują inne rodzaje paliw (także coraz droższych). I choć najgłośniej mówi o tym opozycja, to jednak tego samego zdania jest spora część społeczeństwa. Z najnowszego sondażu United Surveys wynika, że aż 72 proc. badanych oczekiwałoby wprowadzenia podobnego dodatku dla osób wykorzystujących inne źródła ogrzewania. Przeciwnego zdania jest co czwarty ankietowany. W podziale na elektoraty także widać wysokie poparcie dla tego pomysłu. Wśród wyborców PiS wprowadzenia kolejnych dodatków chciałoby aż 84 proc., z kolei w elektoracie ludowców to 87 proc., lewicy - 80 proc., a Koalicji Obywatelskiej - 78 proc. Najmniej przekonani są wyborcy Konfederacji (49 proc.).
Jeśli chodzi o podział według miejsca zamieszkania, to widać, że największe poparcie dla tych pomysłów jest w małych miastach - wynosi 80 proc. - w których duży udział ma zabudowa jednorodzinna.
W żadnym wypadku - czy to dodatku węglowego, czy kolejnych - rząd nie mówi o wprowadzeniu kryterium dochodowego. I w tym aspekcie mija się z oczekiwaniami respondentów. Prawie 70 proc. uważa, że powinien być wprowadzony jakiś próg dochodowy, kierujący tę pomoc do osób o najniższych dochodach. Tylko 27,5 proc. nie widzi potrzeby jego wprowadzania. Co ciekawe, dużo częściej kryterium dochodowego oczekiwaliby mężczyźni (78 proc.) niż kobiety (61 proc.). Z kolei w podziale na wyborców uwagę zwraca m.in. to, że pomysł wprowadzenia progu dochodowego cieszy się największym poparciem wśród zwolenników PiS (81 proc.).
W tym tygodniu ustawą o dodatkach węglowych ma się zająć Senat, a potem Sejm. Jak pisaliśmy wczoraj, równolegle w rządzie trwają prace nad dodatkami dla gospodarstw domowych za paliwa inne niż węgiel.
ikona lupy />
Rząd przygotował dodatek węglowy w kwocie 3000 zł dla gospodarstw domowych które są opalane tym paliwem. Czy podobny dodatek powinien przysługiwać osobom wykorzystującym inne źródła ogrzewania (gaz, pellet, olej opałowy, ciepło systemowe)? / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe