„Europa w obliczu nowych wyzwań” – to hasło przewodnie tegorocznego Forum Ekonomicznego. Jego XXXI edycja będzie przebiegać pod znakiem dyskusji na temat kryzysu wywołanego przez wybuch wojny w Ukrainie oraz wyzwań, które czekają nasz kontynent w związku z transformacją energetyczną. Wydarzenie rozpocznie się 6 września

Od wielu lat pierwszy tydzień września jest zarezerwowany w kalendarzach uczestników debaty publicznej, przedstawicieli świata biznesu, ekspertów i dziennikarzy na obrady Forum Ekonomicznego. Podczas konferencji wielokrotnie padały ważne deklaracje polityczne, gospodarcze i biznesowe.

Ukraina w roli głównej

W tym roku możemy spodziewać się, że nacisk zostanie położony na kwestie międzynarodowe, związane z agresją Rosji przeciw Ukrainie i jej konsekwencjami dla Polski i całej Europy. Organizatorzy Forum spodziewają się, że w wydarzeniu - wzorem ubiegłego roku, kiedy to do Karpacza przyjechał premier Denys Szmyhal - wezmą udział ważni przedstawiciele władz w Kijowie.
- To, co pokazaliśmy jako Forum Ekonomiczne na przestrzeni ostatnich lat, to rzeczywiste zaangażowanie na rzecz partnerstwa polsko-ukraińskiego, zmierzające do tego, aby wspierać proeuropejskie aspiracje naszych sąsiadów. Nie ma też drugiego takiego wydarzenia w Europie Środkowej, w której tak wielu gości z Ukrainy rozmawiałoby o ważnych dla tego kraju sprawach - mówił w niedawnym wywiadzie dla DGP Zygmunt Berdychowski, twórca Forum Ekonomicznego i przewodniczący jego Rady Programowej. Podkreślał on, że obecność premiera Ukrainy w ubiegłym roku w Karpaczu była symboliczna. - To, co chcemy osiągnąć w tym roku, to aby tego poziomu nie tracić i aby udało się uczynić z Karpacza miejsce, w którym bardzo wielu polityków z Zachodu będzie mogło doświadczyć z pierwszej ręki tego, o czym najczęściej rozmawiają Ukraińcy.
Organizatorzy Forum mówią, że o ile przez ostatnie dwa lata świat mierzył się z pandemią i jej gospodarczymi i społecznymi skutkami, obecna sytuacja - zwłaszcza okoliczności wojny w Ukrainie - odsuwa zagadnienia związane z COVID-19 na dalszy plan, co znalazło odzwierciedlenie w programie merytorycznym FE. Niespokojna sytuacja we wschodniej części Europy tworzy nowy światowy układ sił i może zaważyć na losach całego kontynentu. Niczym nieusprawiedliwiony atak Rosji na Ukrainę skłania do zastanowienia się na działaniami, które mogą podjąć państwa członkowskie UE w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Niemniej istotna jest kwestia pomocy dla uchodźców z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną do krajów unijnych.

Surowce i klimat

Uzupełnieniem debat poświęconych bezpieczeństwu i zagadnieniom geopolitycznym mają być dyskusje dotyczące przyszłości gospodarczej Starego Kontynentu. Europa stoi przed wyzwaniem związanym z dywersyfikacją źródeł energii i uniezależnieniem się od surowców pochodzących z Rosji. Odpowiedzią na zmiany klimatyczne stał się unijny pakiet Fit for 55.
„Kwestia niezwykle istotna z perspektywy przyszłych pokoleń może nieść jednak za sobą opłakane skutki gospodarcze, polityczne oraz paradoksalnie - środowiskowe. Ma to związek z energetycznymi przepychankami z Rosją i wzrostem znaczenia Chin” - zarysowują ramy dyskusji organizatorzy. I zapowiadają, że na Forum padną fundamentalne z punktu widzenia Wspólnoty pytania; przede wszystkim: czy Europa jest w stanie zjednoczyć się, by utrzymać swoją pozycję na arenie międzynarodowej? Jaka jest jej pozycja dzisiaj i czy wspólne kształtowanie postpandemicznego świata jest jeszcze możliwe?

Dla kogo nagrody

Podczas Forum w Karpaczu wręczone zostaną nagrody Forum Ekonomicznego, w tym nagroda Człowiek Roku Europy Środkowo-Wschodniej. Jej laureat jest wybierany spośród nominowanych osób podczas głosowania, w którym uczestniczą członkowie Rady Programowej Forum Ekonomicznego. Naturalnym kandydatem to tego tytułu w tym roku wydaje się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- Na pewno prezydent Ukrainy znajdzie się w gronie nominowanych. To wcale nie oznacza jednak, że taką nagrodę mu wręczymy, bo przypominam, że nagrody wręczamy tylko i wyłącznie tym gościom, którzy są osobiście obecni na Forum i bezpośrednio biorą udział w obradach. Nigdy dotychczas nie odstępowaliśmy od tej tradycji - powiedział w rozmowie z DGP Zygmunt Berdychowski.
Czy Zełenski pojawi się na tegorocznym Forum Ekonomicznym? Tego dowiemy się zapewne w pierwszych dniach września.

Otwarta debata

W planach tegorocznego Forum jest zorganizowanie ponad 300 debat z udziałem więcej niż 4 tys. gości. W programie konferencji znajdzie się 17 ścieżek tematycznych, m.in.: bezpieczeństwo, energetyka, inwestycje, innowacje czy polityka międzynarodowa.
W Karpaczu odbędzie się również prezentacja V edycji Raportu SGH i Forum Ekonomicznego. Raport składa się z jedenastu rozdziałów dotyczących m.in. inflacji, dostępności mieszkań, transformacji energetycznej oraz kluczowych wyzwań stojących przed regionem Europy Środkowo-Wschodniej. Przedstawia zarówno perspektywę makro, jak i spojrzenie na wyzwania stojące przed konkretnymi branżami (np. farmacja, handel, motoryzacja czy energetyka). Raport jest efektem pracy ponad 50 ekspertów ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jego prezentacja odbędzie się w pierwszym dniu Forum.
Organizatorzy Forum przekonują, że niewątpliwą zaletą wydarzenia jest ich konsekwentne dążenie do zachowania bezstronności, co przejawia się w obecności zarówno polityków rządzących, jak i opozycyjnych. Odcięcie się od sporów i bieżących spraw daje szansę na otwartą dyskusję i szukanie rozwiązań oraz odpowiedzi na kluczowe tematy - podkreślają.
Oprócz części merytorycznej, przygotowany został program kulturalny i rekreacyjny obejmujący spotkania autorskie, koncerty, pokazy filmów oraz zwiedzanie Karkonoszy. Uczestnicy Forum będą mogli wziąć udział w prezentacji atrakcji turystycznych regionu oraz w wydarzeniach kulinarnych.
Organizatorem Forum Ekonomicznego jest Instytut Studiów Wschodnich, a głównym partnerem wydarzenia - Województwo Dolnośląskie. Konferencja odbędzie się w dniach 6-8 września w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu.
ORGANIZATOR
ikona lupy />
fot. materiały prasowe