Sejm przyjął wszystkie poprawki Senatu do ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Tym samym parlament zakończył prace nad ustawą o restrukturyzacji Kompanii Węglowej. Trafi ona teraz na biurko prezydenta.

Jak powiedział IAR Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa, dalsze prace będą podzielone na dwa etapy. Pierwszy - to przekazanie czterech rybnickich kopalń lub ich części do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Chodzi o kopalnie Jankowice, Chwałowice, Redułtowy-Anna i Marcel. "Pod to jest przygotowywany biznes plan, harmonogramy są już gotowe, zapraszani są inwestorzy na podwyższenie kapitału. Na przykład będą skierowane zaproszenia do spółek energetycznych oraz innych inwestorów" - powiedział pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji kopalń. Dodał, że pozostałe w drugim etapie będą sukcesywnie przekazywane do Nowej Kompanii Węglowej. "Z oryginalnego planu doszła kopalnia Pokój oraz Ruch Sośnica kopalni Sośnica- Makoszowy" - powiedział. Do Nowej Kompanii Węglowej przekazanych zostanie też 5 zakładów.

Zdaniem Kowalczyka ważne w tej sprawie jest to, że do każdej kategorii majątku będą przyporządkowane poszczególne rodzaje zadłużenia. Pełnomocnik rządu powiedział, że da to możliwość systematycznego spłacania zadłużenia Kompanii Węglowej, które dziś wynosi 4 mld zł.

Kowalczyk dodał, że stara Kompania Węglowa nie upadnie. Będzie zlikwidowana, a niezwiązane z biznesem górniczym składniki jej majątku będą sprzedane.

Kowalczyk przypomniał, że rządowy plan restrukturyzacji górnictwa przewiduje również poszerzenie o 5 tys. ha specjalnej strefy ekonomicznej. Dodał, że zamiarem rządu nie jest wprowadzenie kopalń do tych stref, lecz pomoc samorządom, na terenie których znajdują się kopalnie. "W tym kierunku mamy iść, by przyciągnąć jak najwięcej biznesu do tych miast i gmin, które maja tereny po kopalniach".

Poprawki, które do ustawy wniósł Senat i które przyjął Sejm, zostały przygotowane w ministerstwie gospodarki po sobotnim porozumieniu rządu z górniczymi związkami zawodowymi. Najważniejsza z nich zmienia przepisy dotyczące osłon dla górników, którzy stracą pracę w wyniku restrukturyzacji.