statystyki

Prezydent: Górnictwo to sprawa rządu, nie moja

autor: Cezary Pytlos, Grzegorz Osiecki13.01.2015, 07:42; Aktualizacja: 13.01.2015, 10:49
Prezydent Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski nie zamierza ingerować w działania rządu ani odgrywać roli arbitra w konflikcie górników z rządemźródło: Newspix
autor zdjęcia: Krzysztof Burski

Koalicja bez względu na efekty rozmów ze związkowcami przeforsuje ustawę restrukturyzującą Kompanię Węglową. Będzie ona konieczna, nawet jeśli prywatna firma zechce przejąć zagrożone kopalnie

Bronisław Komorowski nie zamierza ingerować w działania rządu ani odgrywać roli arbitra w konflikcie górników z rządem. – Prezydent powinien przyjmować postawę nieprzeszkadzania rządowi, ale też postawę gotowości w rozwiązywaniu problemów – tłumaczył wczoraj Bronisław Komorowski po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W ten sposób przeciął dyskusję na temat możliwego zaangażowania i zastopowania rządowych planów, czego domagała się część opozycji.

Pałac Prezydencki traktuje te apele jako działanie czysto kampanijne mające wmanewrować Komorowskiego w spór lub wymusić na nim działania osłabiające pozycję rządu w negocjacjach ze związkami zawodowymi. – Andrzej Duda, kandydat PiS na prezydenta, chciał, by Bronisław Komorowski zobowiązał się do zawetowania ustawy górniczej, którą będzie forsował rząd, ale prezydent nie będzie blokował rządu – stwierdził nasz rozmówca z Pałacu Prezydenckiego.

Urzędnicy Kancelarii Prezydenta dają do zrozumienia, że są zdziwieni skalą górniczych protestów. Byli przekonani, że plan restrukturyzacji nie wywoła aż takiego oporu, bo rząd konsultował go ze związkowcami.

Głównym przejawem aktywności pałacu w sprawie górnictwa było wczorajsze spotkanie żony prezydenta, Anny Komorowskiej, z żonami protestujących górników.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • drwal(2015-01-13 13:50) Zgłoś naruszenie 00

  żadnej wizji gospodarczej , tylko strażnik żyrandola .

  Donaldinio Prezydencie Europy - pomóż bo Bul i Lekarka nie chcą pomóc. Rząd PeOwski jest deficytowy i nieopłacalny a rządzi Ponad 7 lat (patrz zadłużenie Polski przez 7 lat- POnad 1 bilion złotych ! ! ).

  Odpowiedz
 • junior(2015-01-13 20:38) Zgłoś naruszenie 00

  to są skutki polityki najniższej ceny, która wymusza wszędzie bylejakość i obstawianie stanowisk osobami nie mającymi rozeznania w specyfice danej pracy.
  Za to odpowiedzialność ponoszą zarządzający, którzy za taką pracę biorą wysokie pensje i premie, które sobie ochoczo przyznają łącznie z wysokimi odprawami. Skala takich przeciętniaczków bez znajomości rzeczy w strukturach zarządzających kopalniami i innymi spółkami Skarbu Państwa oraz w ministerstwach i rządzie jest już zbyt duża, więc nie ma szans na wprowadzenie polityki jakości, gdzie do stanowisk dobierane są osoby o odpowiednich kompetencjach, których rozliczamy za jakość, za efekt. Do złych nawyków łatwo się przyzwyczaić a polityka najniższej ceny generuje takie złe nawyki do działania bylejakiego, więc mamy bylejakie zarządzanie, bylejaki nadzór, które rodzi bylejakie wykonanie, a później przychodzi pozamiatać bo kopalni już nie ma, a zagraniczny sprzedawca podniesie cenę swojego węgla dla nas, bo nie będzie musiał obawiać się konkurencji po naszej stronie. Jeżeli nie znajdzie się siła polityczna zdolna wprowadzić politykę jakości gdzie zaczniemy rozliczać za jakość, za efekt to czarno to widzę. Czeka nas druga Grecja, czy też Hiszpania, w których politycy dysponujący funduszami Unii Europejskiej dbali o ciepłą wodę w kranie, aby mogli w spokoju społecznym zadbać o swoją przyszłość i o swoje finanse. Skąd później ma być popyt na usługi i towary, które generują popyt na miejsca pracy jak wszystko rozłożą na łopatki, a nas zadłużą, że nie będzie, jak z dołka wyjść.

  Odpowiedz
 • 01021939(2015-01-13 14:58) Zgłoś naruszenie 00

  To mówi Prezydent wszystkich polaków,premier wygasza kopalnie a więc sama przyznaje się że wcześniej je podpaliła, bo jak inaczej interpretować słowo"wygaszać"?Coś w tym kraju musi się stać by niektórzy zrozumieli że pobłądzili i to bardzo,przecież każdy widzi że węgiel przynosi zyski tylko należy spełnić jeden warunek-odpowiednie zarządzanie.Dotychczas nie ma zarządzania a jedynie politykierstwo,a więc nic się nie zmieniło wszystko co było za "komuny"trwa do dnia dzisiejszego.

  Odpowiedz
 • Samoobrona RP(2015-01-13 16:23) Zgłoś naruszenie 00

  Mirek Taras prezes z Bogdanki chciał uzdrowić wam Kampanię Węglową , ale Kopaczka go spławiła choć są z jednej partii POpaprańców . Dostał grubą odprawę za pół roku prezesowania i znów wrócił w Lubelskie budować nową Kopalnie dla górników z zamkniętych Kopalń na Śląsku . Wałbrzyskie Kopalnie też zlikwidowali do 2000 r , dobrze że wyjechali w Lubelskie to chwalą sobie , Ale jak Kopaczka nie zastopuje taniego węgla ze wschodu to i Kopalnia Bogdanka padnie . Już na zwałach leży 2 mil . ton , a Elektrownia jest w planach już 15 lat . Rusz się Śląski Narodzie bo co Ci po głodzie ? Stocznie zlikwidowali za strajki 1970 i 1980 i Kopalnie też ten sam los czeka . Wstań Bolek wstań ty grubasie i pomagaj w strajkach , bo ostatni
  zgasi światło i elektryk Wałęsa nie pomoże !

  Odpowiedz
 • dobry pomysł - daje wiele do myślenia(2015-01-13 16:52) Zgłoś naruszenie 00

  A na GMO się znał ? Prezydent podpisał ustawę, która dopuszcza GMO

  prawo.gazetaprawna.pl/galerie/670403,duze-zdjecie,1,prezydent_podpisal_ustawe_o_nasiennictwie_ktora_dopuszcza_rejestracje_i_obrot_nasionami_gmo.html

  -W Europie już 9 krajów wprowadziło zakazy na uprawy GMO:Niemcy,Francja,Austria,Włochy,Szwajcaria,Grecja,Bułgaria,Węgry,Luksemburg.
  -Europarlament poparł przepisy ułatwiające zakazywanie upraw GMO.
  serwisy.gazetaprawna.pl/rolnictwo/artykuly/846617,latwiej-bedzie-zakazac-upraw-gmo-europarlament-poparl-przepisy.html

  Odpowiedz
 • jan(2015-01-21 16:04) Zgłoś naruszenie 00

  Górnictwo to sprawa rządu, nie moja - moja to udział w dożynkach, przecięcie wstęgi, wręczenie kwiatków itp.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie