statystyki

Popsuty licznik energii potrafi spowodować zawyżenie rachunków

autor: Małgorzata Raczkowska19.11.2014, 17:00
Popsuty licznik energii potrafi spowodować zawyżenie rachunków

Popsuty licznik energii potrafi spowodować zawyżenie rachunkówźródło: ShutterStock

Pani Halina prowadziła remont domu. Byli cykliniarze, pracowała betoniarka, wiertarki, szlifierki, inne pożerające prąd urządzenia. Zapłaciła ogromny rachunek za energię elektryczną, ale zaakceptowała to, bo zużycie kilowatów wydało jej się uzasadnione. Jednak remont zakończył się w sierpniu, a rachunki znów okazały się wysokie. – Staram się wyłączać niepotrzebne światła i inne urządzenia, a licznik kręci jak szalony – mówi kobieta. – Czy to możliwe, że się popsuł?

Tak. Jeśli płacimy bardzo wysokie rachunki za prąd, często wynika to z naszej niefrasobliwości w gospodarowaniu energią, ale może też być efektem usterki licznika zużycia energii elektrycznej. Jeśli mamy takie podejrzenie, możemy zwrócić się do zakładu energetycznego o skontrolowanie tego urządzenia. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba wykluczyć inne ewentualne przyczyny wysokich wskazań licznika. Odczyty liczników pracownicy zakładów energetycznych prowadzone są okresowo (co kwartał, co pół roku), a zakład wystawia faktury na kolejne miesiące na podstawie szacunków opartych na zużyciu prądu w poprzednim okresie rozliczeniowym. Wysokie zużycie energii podczas remontu może skutkować zawyżonymi prognozami teraz. W takiej sytuacji można się zwrócić do zakładu o korektę prognozy.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • kontra(2014-11-22 06:20) Zgłoś naruszenie 00

  Do łosia -jesteś prawdziwym łosiem a w tym temacie masz zero wiadomości . Radzę ci iść na kurs fizyki i zapoznać się z zasada działania liczników energii elektrycznych bo widzę ze masz braki

  Odpowiedz
 • kontra(2014-11-21 05:31) Zgłoś naruszenie 00

  Do wic -gdyby licznik był potraktowany neodymem to sytuacja byłaby akurat odwrotna a poza tym zwykłe liczniki mechaniczne posiadają w swojej budowie magnes ponieważ gdyby tego hamulca nie było to tarcza rozpędziła by sie do kolosalnych obrotów i jeżeli już to co najwyżej zamontowane w liczniku magnesy straciły swoje własciwości a nie odwrotnie.

  Odpowiedz
 • łoś(2014-11-21 11:44) Zgłoś naruszenie 00

  Do Kontra -Głupiś jak but...

  Odpowiedz
 • oszukiwany(2014-11-19 21:06) Zgłoś naruszenie 00

  Sprzedawcy energii to pasożyty i złodzieje,nigdy łobuzów nie zostawiaj samych przy liczniku,bo zniszczą zabezpieczenia,a obciążą odbiorcę,to pospolite gnidy.

  Odpowiedz
 • kontra(2014-11-20 07:24) Zgłoś naruszenie 00

  Też miałem podobny problem . Wymieniłem wszystkie żarówki na ledowe i sprawdzam codziennie zużycie energii elektrycznej bo to potrafię. Po pierwszym okresie rozliczeniowym sie ucieszyłem bo faktycznie zużycie prądu zmalało i nagle to zużycie zaczęło wzrastać. Kombinowałem na wszelki sposoby i nic nie dawało rezultatu zużycie wzrastało prawie o 50 kWh miesięcznie i się utrzymywało. Jednak w pewnym momencie zaczęło sie iskrzenie na złączu przy bezpiecznikach. Wkręty przy bezpiecznikach były tak zapieczone ze nie szło je odkręcić i musiałem wymienić na nowe gniazda i okazało się ze po dokonaniu tej czynności zużycie prądu spadło o jakieś 2-5 kWh dziennie . Myślę ze ta pani ma podobny problem. W czasie remontu pewno były używane maszyny o dużej mocy w sposób ciągły i to spowodowało dodatkowe utlenienie styków na złączach co powoduje zwiększenie zużycia prądu. Ja tez bym do tego nie doszedł gdyby nie iskrzenie na stykach i pewno bym reklamował licznik ( mam elektroniczny) gdyby nie konieczność wymiany gniazd bezpiecznikowych ze względu na iskrzenie na stykach . Zaznaczam ze iskrzenie pojawiło się po kilku miesiącach a w między czasie licznik wskazywał zwiększone zużycie prądu.

  Odpowiedz
 • cd(2014-12-02 16:28) Zgłoś naruszenie 00

  Państwo, które oszukuje lub zezwala na oszukiwanie swoich Obywateli jest albo opanowane przez przestępców albo jest tworem przestępczym

  Odpowiedz
 • wic(2014-11-20 20:50) Zgłoś naruszenie 00

  albo licznik został potraktowany neodymem czyli bardzo silnym magnesem ( w tym przypadku nie koniecznie przez odbiorce)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie