Poparcie dla elektrowni jądrowej na terenie pomorskich gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa, gdzie mogłaby powstać, przekracza 70 proc. - wynika z ostatniej edycji dorocznych badań na zlecenie spółki PGE EJ1.

Jak podała PGE EJ1, odpowiadająca za bezpośrednie przygotowanie procesu inwestycyjnego, poparcie dla energetyki jądrowej w trzech gminach wzrosło w ciągu roku z 69 do 70 proc.

67 proc. ankietowanych popiera budowę elektrowni jądrowej w pobliżu miejsca ich zamieszania.

Taki sam odsetek mieszkańców gmin lokalizacyjnych jest zdania, że po wybudowaniu elektrowni będzie więcej miejsc pracy w regionie. 76 proc. badanych widzi też „silną potrzebę” dalszych działań informacyjnych i edukacyjnych na obszarach potencjalnych lokalizacji.

Reklama

91 proc. ankietowanych słyszało o planach budowy elektrowni jądrowej w Polsce, 40 proc. badanych mieszkańców gmin lokalizacyjnych ocenia swoją wiedzę na temat energetyki jądrowej dobrze lub bardzo dobrze. Jak zwraca uwagę PGE EJ1, subiektywna ocena poziomu wiedzy mieszkańców jest wyższa o 13 punktów niż w poprzedniej edycji badania.

Badanie sondażowe zostało przeprowadzone na zlecenie PGE EJ 1 przez PBS w okresie październik-listopad 2019 r. w potencjalnych lokalizacjach budowy pierwszej elektrowni jądrowej, czyli w tzw. gminach lokalizacyjnych: Choczewo, Gniewino, Krokowa.

W ramach badania przeprowadzono 500 wywiadów techniką CAPI - po 500 w gminach Choczewo i Krokowa, 200 w gminie Gniewino.

Będąca ciągle w fazie projektu Polityka Energetyczna Państwa do 2040 r. zakłada uruchamianie kolejnych bloków jądrowych w Polsce począwszy od pierwszej połowy lat 30. W ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej rozważane są na razie dwie lokalizacje dla pierwszej elektrowni: Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec.

>>> Polecamy: Światowa gospodarka wyłączyła wtyczkę z prądem. Największy przegrany? Węgiel