Nad Bałtykiem powstaną nowe terminale do przeładunku płynnego gazu ziemnego - LNG. Jak doniosły fińskie media powołując się na informacje Ministerstwa Gospodarki nowe gazoporty zostaną zbudowane nad Zatoką Fińską. Po stronie estońskiej w miejscowości Paldiski a w Finlandii w Inga ok 50 km na południowy zachód od Helsinek.

Gazoporty będzie łączyć podmorski Balticconnector czyli rurociąg długości 75 km, którym będzie można transportować w dowolną stronę 2 mld metrów sześciennych gazu roczne. W ten sposób powstanie kompleks gazowy zabezpieczający potrzeby Estonii na błękitne paliwo i zwiększający możliwości importowe Finlandii. Koszty budowy gazociągu oblicza się na 110 mln euro a obu terminali, mimo że estoński będzie mniejszy, po 500 mln euro. Finansowanie inwestycji zapewnią wkłady firm paliwowych, estońskiej Alexela i fińskiej Gasum, fundusze państwowe oraz pomoc unijna.

Dzisiejszy komunikat fiński świadczy, że zakończył sie długotrwały spór pomiędzy Helsinkami i Tallinem, na którym brzegu ma powstać nowy gazoport. Rozwiązaniem kompromisowym okazała się zgoda na jego podział i budowę bo obu stronach Zatoki Fińskiej.