"Kluczową częścią programu integracji transatlantyckiej jest bezpieczeństwo energetyczne. Na naszych oczach rodzi się kolejny wymiar UE jakim jest unia energetyczna. Nasze starania zaowocowały tym, że liderzy państw UE zobaczyli, ze ta unia energetyczna jest niezbędnym elementem" - powiedział Tusk podczas uroczystości w Gdańsku.
Podkreślił, że UE musi stać się organizacją polityczną w dużej mierze niezależną energetycznie od obecnych dostawców, w tym od Rosji. Zapowiedział też podjęcie prac nad szerszym mechanizmem solidarności na wypadek kryzysu energetycznego.
"Dla nas najważniejsze - to solidarność, kiedy będziemy decydowali o zakupach energii, gazu. Aby UE wiedziała, jak zwiększyć swoją pozycję przetargową, kiedy będzie kupowała surowce" - dodał.
Tusk podkreślił również, że warta blisko 1 mld zł inwestycja w Terminal Naftowy jest odpowiedzią na nasze potrzeby dywersyfikacji źródeł surowców.
"Polska jest może największym placem budowy jeśli chodzi o inwestycje energetyczne, ale to pokazuje, jak odrobiliśmy lekcje. (…) Jesteśmy świadkami kolejnego etapu dywersyfikacji źródeł energii. Będziemy robili wszystko, abyśmy byli niezależni energetycznie, aby infrastruktura była nowoczesna i spełniająca te potrzeby" - skonkludował premier.
Nowy terminal będzie miał pojemność 697 tys. m3. Będzie połączony z Naftoportem, który umożliwi rozładunek morskich transportów ropy naftowej, jak podkreśla Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP).
"Budowa terminalu naftowego będzie przebiegała w dwóch etapach. W ramach pierwszego etapu zostanie zainstalowanych sześć zbiorników na ropę naftową o pojemności 62,5 tys. m3 każdy. Podczas drugiego etapu prac budowlanych, których kształt będzie zależał od potrzeb rynku, powstanie część paliwowa i chemiczna. Łączny koszt budowy terminalu wyniesie ok. 826 mln zł" - czytamy w komunikacie resortu skarbu.
Prace przy budowie terminalu naftowego rozpoczęły się 21 lutego b.r. Trwa intensywny proces wzmocnienia gruntu, który przewiduje wykonanie 648 betonowych pali pod każdym z sześciu zbiorników (łącznie ok. 3,9 tys. pali), oraz fundamentowanie. Ten etap zakończy się w drugiej połowie maja, natomiast już w pierwszych dniach czerwca przewiduje się rozpoczęcie budowy konstrukcji stalowych zbiorników na ropę naftową, a latem - całej infrastruktury: dróg dojazdowych, budynków, sieci rurociągów, pompowni na ropę naftową i instalacji p.ppoż., oczyszczalni ścieków itd., podano także.
Terminal Naftowy w Gdańsku Etap I - jest realizowany przez międzynarodowe konsorcjum, którego liderem jest IDS-Bud. Realizacja całego przedsięwzięcia powinna zakończyć się w 2018 r.