Ministerstwo Gospodarki negocjuje udział polskich firm w realizacji dwóch megaelektrowni w Japonii, poinformował agencję ISBnews wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

"Podczas rozmów w ubiegłym tygodniu przedstawiciel strony japońskiej powiedział wprost, że mają taki dramat po Fukuszimie, że bardzo szybko w przestrzeni japońskiej energetyki może zostać uruchomiony projekt dwóch megaelektrowni z importowanego węgla. Tam jest miejsce dla ich technologii i dla naszego wykonawstwa" - powiedział ISBnews Piechociński podczas gali Perły Gospodarki.

Według jego słów, negocjacje uwzględniają scenariusz, w którym polskie kopalnie byłyby dostawcami węgla dla tych elektrowni.

Japonia planuje uruchomić do 14 elektrowni gazowych i węglowych do końca 2014 r. Odwrót od energetyki atomowej nastąpił po trzęsieniu ziemi, które w marcu 2011 r. dotknęły elektrownię w Fukuszimie.

Według danych Ministerstwa Gospodarki, sprzedaż ogółem węgla kamiennego wzrosła o 6,3% r/r do 55.257.9 tys. ton w I-III kw. 2013 r., choć sprzedaż na rynek krajowy spadła o 0,2%. Wydobycie węgla kamiennego ogółem w okresie 9 miesięcy br. spadło o 3,3% r/r do 55.795.2 tys. ton.

W okresie styczeń-wrzesień2013r. poza granice kraju faktycznie wywieziono i wyeksportowano łącznie 8.302,0 tys. ton węgla kamiennego, z tego wywieziono (do krajów UE) 7.525,0 tys. ton, zaś wyeksportowano (poza kraje UE) 777,0 tys. ton węgla.