Solidarna Polska apeluje do prezydenta Bronisława Komorowskiego o rozszerzenie porządku najbliższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego o sprawę memorandum podpisanego przez polsko-rosyjską spółkę EuRoPol GAZ oraz Gazprom.

Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro twierdzi, że sprawę należy wyjaśnić z dala od kamer. Ziobro postuluje zwołanie w możliwie jak najbliższym terminie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Ziobro dodaje, że winnym zaistniałej sytuacji nie musi być minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Jego zdaniem ostateczne decyzje personalne należy podjąć po zapoznaniu się ze wszystkimi informacjami w tej sprawie, także tymi objętymi klauzulą tajności.

Polityk Solidarnej Polski twierdzi ponadto, że memorandum podpisane przez Gazprom i EuRoPol GAZ spowoduje „wepchnięcie” Ukrainy w orbitę wpływów Federacji Rosyjskiej.

W podpisanym memorandum Rosjanie zobowiązali się, że w ciągu pół roku przedstawią szczegółowe założenia budowy gazociągu. Strona polska oświadczyła, że oczekuje informacji i odniesie się do nich, gdy je otrzyma.