Szef Gazpromu Aleksiej Miller i generalny dyrektor spółki EuRoPol GAZ Mirosław Dobrut, w Sankt Petersburgu podpisali memorandum na realizację projektu gazociągu „Jamał - Europa 2". Poinformowała o tym agencja „RIA Novosti” powołując się na Gazprom.

Agencja RIA Novosti informuje, że memorandum przewiduje realizację projektu gazociągu „Jamał - Europa 2 „ biegnącego przez terytorium Polski w kierunku Słowacji i Węgier o zdolnościach przesyłowych co najmniej 15 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Dokumentacja techniczna ma być przygotowana w ciągu pół roku. Gazociąg ten pozwoli zwiększyć tranzytowe możliwości dostaw gazu do Polski, Słowacji i na Węgry . W perspektywie pozwoli zwiększyć eksport rosyjskiego gazu do krajów Europy Środkowej.

W środę prezydent Rosji polecił Gazpromowi ponowne rozpatrzenie planów budowy gazociągu "Jamał - Europa 2". Władimir Putin na spotkaniu z Aleksiejem Millerem, szefem Gazpromu powiedział, że chodzi o "zwiększenie pewności zaopatrzenia w gaz Polski, Słowacji i Węgier". Informacje te były szeroko komentowane na polskiej scenie politycznej.

Reklama

Minister gospodarki Janusz Piechociński spotkał się dziś w Sankt-Petersburgu, w czasie szczytu państw bałtyckich, z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem.

Po upadku koncepcji budowy gazociągu Jamał-Europa 2, Rosjanie zainwestowali w projekty dwóch podmorskich sieci przesyłowych. Pod dnem Bałtyku powstał Gazociąg Północny, a pod Morzem Czarnym jest budowany Gazociąg Południowy. Rząd Jerzego Buzka rezygnację z budowy Jamał-Europa 2 uzasadniał koniecznością dywersyfikacji dostaw gazu.