Postanowienie Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) o oddaleniu odwołań konsorcjum SNC-Lavalin oraz konsorcjum CNEEC od decyzji Tauronu o wyborze oferty Rafako i Mostostalu Warszawa na budowę bloku w Jaworznie otwiera drogę do rozpoczęcia realizacji tej wielomiliardowej inwestycji, uważa minister skarbu Mikołaj Budzanowski. 

"Budowa nowego bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno jest kolejnym - po Kozienicach, Opolu, Stalowej Woli i Włocławku - krokiem w strategii poprawy bilansu energetycznego kraju i odpowiedzią na zapotrzebowanie na energię elektryczną produkowaną z wykorzystaniem mniej emisyjnych technologii" - powiedział Budzanowski, cytowany w komunikacie.

W jego ocenie to także wyzwanie dla dwóch dużych polskich firm budowlanych. Inwestycja będzie mieć pozytywny wpływ na sytuację obu podmiotów i w konsekwencji kondycję całej branży budowlanej.

Będzie odwołanie?

China National Electric Engineering Co. Ltd (CNEEC) poinformowało dziś, iż uważa decyzja Krajowej Izby Odwoławczej o odrzuceniu odwołania w sprawie wyników przetargu na budowę nowego bloku w Elektrowni Jaworzno III jest błędna i nie przyjmuje powodów jej odrzucenia. Spółka czeka na szczegółowe pisemne uzasadnienie Izby i nie wyklucza odwołania do wyższej instancji, sądu okręgowego w Katowicach.

W styczniu 2013 r. Tauron Wytwarzanie, spółka z Grupy Tauron, wybrała ofertę konsorcjum Rafako - Mostostal Warszawa na wykonawcę bloku o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno II. Podpisanie kontraktu planowane jest na II kw. 2013 roku.

W październiku 2012 r. wpłynęły cztery oferty ostateczne. Najtańszą ofertę - wartą 4,9 mld zł - złożyło konsorcjum China National Electric Equipment Corporation - Covec. Oferty złożyły ponadto: konsorcjum Rafako (5,41 mld zł), SNC Lavalin Polska (5,91 mld zł) i Alstom Power (5,97 mld zł).