Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk uważa, że nowe źródła gazu pozwolą na obniżenie cen tego paliwa do odbiorców w Europie. Jego zdaniem największy wpływ na obniżenie rachunków za błękitne paliwo będzie miało wydobycie gazu z łupków w Ameryce Północnej. Sytuację w Polsce poprawi też budowa gazoportu w Świnoujściu, choć tu główną korzyścią będzie zwiększenie bezpieczeństwa dostaw.

Jest szansa na tańszy gaz, ale to koniec dobrych wiadomości. W Światowym Dniu Konsumenta eksperci przyjrzeli się sytuacji Polaków na rynku błękitnego paliwa.

Jednak na razie sytuacja odbiorców gazu nie jest wesoła. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Krasnodębska - Tomkiel podkreśla, że dostawcy tego paliwa mają na sumieniu wiele grzechów wobec klientów.

Spółki gazowe nie chcą brać odpowiedzialności za przerwy w dostawach paliwa, utrudniają składanie reklamacji oraz gwarantują sobie bezprawne rozwiązywanie umów, kiedy jest to dla nich korzystne.

Przeprowadzone niedawno przez UOKiK badanie wykazało, że zdecydowana większość zbadanych umów oferowanych konsumentom do podpisania zawiera zapisy godzące w ich prawa.