W poniedziałek został oficjalnie uruchomiony gazociąg łączący główną magistralę gazową Włocławek-Gdynia z rafinerią w Gdańsku i aglomeracją trójmiejską. Dzięki inwestycji PGNiG ma dostarczać docelowo tylko rafinerii ok. 0,5 mld m3 gazu rocznie.
Reklama

Gazociąg relacji Kolnik-Gdańsk o długości 30,2 km zbudowała należąca do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Pomorska Spółka Gazownictwa, w ramach projektu współfinansowanego przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inwestycja została zrealizowana w ramach pierwszego etapu projektu "Południowo-wschodnie zasilanie miasta Gdańska wraz z gazyfikacją Wiślinki i Wyspy Sobieszewskiej".

Prezes Pomorskiej Spółki Gazownictwa Adam Kielak powiedział podczas uroczystości w Gdańsku, że nowy gazociąg oraz największa i najnowocześniejsza w województwie stacja redukcyjno-pomiarowa pokryją potrzeby na gaz gdańskiej rafinerii, części Gdańska oraz powiatu gdańskiego i gmin Suchy Dąb, Cedry Wielkie i Pszczółki.

"Stacja daje nam szanse rozwoju i stanowi zabezpieczenie energetyczne dla Gdańska. Po raz pierwszy od wielu lat miasto będzie zasilane nie tylko ze strony zachodniej, ale też od południowo-wschodniej" - dodał. Najważniejszym odbiorcą będzie rafineria Grupy Lotos w Gdańsku.

Prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz zaznaczył, że "wprowadzenie gazu przynosi spółce korzyści ekologiczne, ekonomiczne i handlowe". "Gaz ziemny emituje mniej dwutlenku siarki, tlenków azotu, dwutlenku węgla i jest tańszym surowcem niż dotychczas stosowane paliwa" - wyjaśnił.

PGNiG dostarczy Lotosowi do 0,5 mld m sześc. gazu

Gaz ziemny, zgodnie z wcześniej podpisaną umową, dostarcza PGNiG SA. Roczny wolumen dostaw gazu ziemnego dla gdańskiej rafinerii wyniesie początkowo ok. 0,3 mld m3 gazu ziemnego, a docelowo ponad 0,5 mld m3 rocznie.

Prezes PGNiG SA Grażyna Piotrowska-Oliwa zwróciła uwagę, że "umowa podpisana z Grupą Lotos na dostawę gazu należy do największych podpisanych w ostatnich latach przez spółkę". Lotos należy do pięciu największych odbiorców gazu w kraju.

Dzięki inwestycji ilość przesyłanego do gdańskiej rafinerii gazu stanowić będzie ponad 35 proc. rocznego wolumenu gazu transportowanego przez Pomorską Spółkę Gazownictwa.

Wiceprezes Grupy Lotos Marek Sokołowski zwrócił uwagę, że "zrealizowana inwestycja może być początkiem przemysłowego ośrodka, który może się wokół rafinerii w Gdańsku rozwijać". Powiedział, że gdańska rafineria obecnie zużywa ponad 50 tys. m3 gazu na godzinę.

Grupa Lotos jest grupą kapitałową, w skład której oprócz Grupy Lotos SA (spółka matka), Lotos Czechowic, Lotos Jasła i Lotos Petrobaltic (prowadzi poszukiwania oraz wydobycie ropy naftowej i gazu na Morzu Bałtyckim) wchodzi kilkanaście spółek córek spod znaku Lotos.

Po pierwszym półroczu 2012 r. przychody ze sprzedaży Lotosu wyniosły 16 mld 216,4 mln zł. To wzrost o 22 proc. w stosunku do danych z analogicznego okresu ubiegłego roku. Na koniec czerwca br. udział grupy w krajowym rynku paliw ogółem wyniósł 34,1 proc.