statystyki

Bruksela chce szybciej ograniczać emisje gazów

autor: Grzegorz Kowalczyk16.09.2020, 07:57; Aktualizacja: 16.09.2020, 08:00
Zmiana celów klimatycznych jeszcze bardziej zwiększy rozdźwięk między oczekiwaniami KE i polskich górników w zakresie wygaszania kopalń.

Zmiana celów klimatycznych jeszcze bardziej zwiększy rozdźwięk między oczekiwaniami KE i polskich górników w zakresie wygaszania kopalń.źródło: ShutterStock

Zmiany dotyczą przede wszystkim transportu. Ale mogą dotknąć też nasze górnictwo.

Według ustaleń, które mają zostać ogłoszone jutro, do 2030 r. emisja dwutlenku węgla w Unii Europejskiej ma być o 55 proc. mniejsza niż w 1990 r. Skala redukcji ma być o 15 pkt proc. większa, niż zakładał poprzedni plan. Dopiero ten pułap ma pozwolić na uzyskanie neutralności klimatycznej planowanej na 2050 r.

Jednym z filarów gwarantujących spełnienie nowych celów mają być zmiany w transporcie. Jak wskazuje Komisja Europejska, na razie problemem jest tu niewielkie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. W 2015 r. na OZE przypadało 7 proc. energii zużywanej w branży. Stąd pomysł na zmniejszenie puli uprawnień dla linii lotniczych, które są objęte ETS – unijnym systemem handlu prawami do emisji. Ma to dotyczyć tylko lotów w granicach UE. Bruksela w podobnym zakresie chce włączyć do ETS transport morski i lądowy.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie