statystyki

PGNiG łakomym kąskiem dla Orlenu

autor: Julita Żylińska24.08.2020, 09:00; Aktualizacja: 24.08.2020, 09:08
W 10 lat może powstać w Polsce 1500 biogazowni

W 10 lat może powstać w Polsce 1500 biogazowniźródło: ShutterStock

Zysk netto gazowej spółki za I półrocze wyniósł ponad 5,9 mld zł, a to głównie dzięki niższej cenie gazu w kontrakcie jamalskim.

PGNiG pochwalił się w czwartek czterokrotnym wzrostem zysku netto względem I półrocza 20 19 r. oraz trzykrotnym wzrostem wyniku EBITDA – wyniósł on 9,35 mld zł. To najlepszy wynik w historii warszawskiej giełdy odnotowany przez polską spółkę – mówił na konferencji prezes Jerzy Kwieciński. Orlen co prawda odnotował w II kw. 4 mld zł zysku netto, ale jak sam podkreślał szef płockiego koncernu, istotny wpływ na wyniki miał zysk z tytułu „okazyjnego” nabycia Grupy Energa w wysokości 3,7 mld zł. Poza tym to już drugi z rzędu kwartał wyniki Orlenu trapią spadki marż na paliwach i inne skutki sytuacji makroekonomicznej związanej z korona wirusem. Także segment petrochemiczny Orlenu, uzależniony od osłabionej ostatnio aktywności gospodarczej, odnotował skromny wynik w II kw. (EBITDA LIFO na poziomie 251 mln zł). PGNiG może być więc kolejnym „okazyjnym” nabyciem dla Orlenu – prezes Daniel Obajtek w wywiadzie dla DGP zapowiedział niedawno, że jego spółka jeszcze w tym roku chce złożyć Komisji Europejskiej wstępny wniosek w sprawie przejęcia gazowego koncernu.

Wygrana z Gazpromem pomogła

Prezentując wyniki za półrocze, Kwieciński podkreślał, że gazowa spółka okazała się relatywnie odporna na szoki makroekonomiczne związane z COVID-19 i udało się jej z nimi dobrze poradzić. Dodał, że tak dobre rezultaty to nie tylko skutek wygranego pod koniec marca arbitrażu z Gazpromem, lecz także dobrych wyników spółek z grupy kapitałowej PGNiG. W wyniku swojej przegranej w sporze z PGNiG o ceny gazu rosyjski koncern musiał zmienić formułę cenową w kontrakcie jamalskim i zwrócić polskiej spółce 1,6 mld dol. nadpłaty za paliwo za lata 2014‒2020.

Koronawirus tnie ceny

Ujęcie tego rozliczenia miało jednak duży wpływ na wynik – zazwyczaj deficytowego, jak mówił Kwieciński ‒ segmentu obrotu i magazynowania. Segment ten odnotował w I półroczu 2020 r. 8-proc. spadek przychodów ze sprzedaży do poziomu 16,48 mld zł i to mimo wzrostu sprzedaży gazu ziemnego o 6 proc. do 16,90 mld m sześc. Powodem była obniżka średniej ceny gazu z transakcji giełdowych na TGE w tym okresie aż o 21 proc. Ceny gazu spadają w związku ze spowodowanym koronawirusem zmniejszeniem zapotrzebowania, głównie ze strony przemysłu. Wynikowi tej części biznesu PGNiG, poza przelewem z Gazpromu, pomogły też różnice kursowe w rozliczeniach ‒ przyczyniły się do poprawy wyniku o ok. 300 mln zł.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie