statystyki

Wodór lepszy od atomu. Budowa nowych bloków atomowych wymaga gigantycznych inwestycji

autor: Julita Żylińska, Marceli Sommer01.07.2020, 11:03; Aktualizacja: 01.07.2020, 11:16
W tle zapowiedzianej w zeszłym tygodniu w Waszyngtonie polsko-amerykańskiej umowy, która ma umożliwić budowę elektrowni atomowej w naszym kraju, są wątpliwości co do przyszłości tej gałęzi energetyki w Europie.

W tle zapowiedzianej w zeszłym tygodniu w Waszyngtonie polsko-amerykańskiej umowy, która ma umożliwić budowę elektrowni atomowej w naszym kraju, są wątpliwości co do przyszłości tej gałęzi energetyki w Europie.źródło: ShutterStock

Technologia, która może „domknąć” zieloną transformację w Polsce, wiąże się z dużymi kosztami. A Unia przyszłość widzi gdzieś indziej.

W tle zapowiedzianej w zeszłym tygodniu w Waszyngtonie polsko-amerykańskiej umowy, która ma umożliwić budowę elektrowni atomowej w naszym kraju, są wątpliwości co do przyszłości tej gałęzi energetyki w Europie. Ponad 80 proc. atomowych instalacji ma tu 30 lat lub więcej, a Unia stawia dziś przede wszystkim na rozwój czystych technologii wodorowych i w lipcu ma przedstawić strategię wodorową. Budowa nowych bloków atomowych, które mogłyby stabilizować miks oparty na odnawialnych źródłach energii, wymaga gigantycznych inwestycji, które postrzegane są przez rynki jako ryzykowne.

W poniedziałek działająca przy OECD Agencja Energii Nuklearnej (NEA) napisała, że energia jądrowa w wielu krajach jest uważana za realną możliwość rozwiązania problemu zmian klimatycznych i zanieczyszczenia powietrza, ale problemem jest tempo budowy nowych obiektów jądrowych.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • MDM(2020-07-02 00:46) Zgłoś naruszenie 10

    Zgadza sie WODOR - jak najbardziej jest przyszloscia, ale jaki zielony ( na dzisiaj bardzo drogi) - tak jak chca Niemcy, czy znacznie tanszy rozowy? Oto jest pytanie!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie