Inwestycja w wydobycie miedzi i srebra wiąże się z dużym ryzykiem. Kto zainwestuje w nowe złoże w Polsce?

autor: Grzegorz Kowalczyk18.02.2020, 09:37; Aktualizacja: 18.02.2020, 14:32
Uruchomienie kopalni mogłoby dać budżetowi 1,3 mld zł wpływu

Uruchomienie kopalni mogłoby dać budżetowi 1,3 mld zł wpływuźródło: ShutterStock

Dla inwestora zagranicznego inwestycja w wydobycie miedzi i srebra wiąże się z dużym ryzykiem. Projekt może więc zainteresować państwowy koncern – uważają analitycy.

Spółka córka kanadyjskiej firmy Miedzi Copper potwierdziła w zeszłym tygodniu odkrycie 11 mln ton miedzi i 36 tys. ton srebra. Od blisko 40 lat nie znaleziono w Polsce nowego złoża. Te położone są w powiatach: wschowskim, nowosolskim i zielonogórskim. Ich wielkość została potwierdzona przez Ministerstwo Klimatu i będą wpisane do Bilansu Zasobów Złóż Kopalin w Polsce. Zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami Miedzi Copper chce je eksploatować, wystąpi o koncesje i dalsze pozwolenia.

Według planów firmy budowa kosztującej ponad 13 mld zł kopalni ma rozpocząć się w 2023 r., a zatrudnienie przy nowej inwestycji znajdzie 8,6 tys. osób.

Budowa szybu oznaczałaby wejście do Polski pierwszego zagranicznego wydobywcy – obecnie miedź jest wyłącznie domeną KGHM. To nie zmieni jednak sytuacji konkurencyjności w kraju – rynek miedzi jest globalny i to ogólna sytuacja światowa, a nie lokalna rywalizacja, determinuje ceny surowca, wartość kontraktów i wyniki finansowe spółek.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Obiektywny (2020-02-26 23:37) Zgłoś naruszenie 210

  To jest niepojęte jak Polacy dają się zmanipulować i wierzą w tę antypolską propagandę. Polska nie potrafi gospodarować złożami miedzi? Kanadyjczycy obiecują gruszki na wierzbie, a do budowy kopalni daleko jak stąd do Marsa. A KGHM w Kanadzie się nie udało ponieważ utrudniali tam na każdym kroku wydobycie. Powinniśmy dowalić im taki podatek miedziowy, żeby przynajmniej ta eksploatacja nam się opłaciła w czymkolwiek.

  Odpowiedz
 • Pik(2020-02-18 14:35) Zgłoś naruszenie 100

  Odkryli to o czym wiedzieliśmy wcześniej.

  Odpowiedz
 • Braksłów(2020-02-28 07:33) Zgłoś naruszenie 20

  o zdumiewające jak wielu Polaków daje wiarę antypolskiej propagandzie. Politycy różnych opcji, nawet ci narodowi, a także eksperci i dziennikarze powtarzają bzdury, że Polska nie potrafi gospodarować złożami miedzi i innych minerałów i muszą nas w tym „wyręczać” zagraniczne firmy. Ci ludzie mówią takie rzeczy jakby byli agentami wpływu zagranicznych koncernów.

  Odpowiedz
 • Czerwiński(2020-02-29 10:43) Zgłoś naruszenie 20

  Jeśli zależy nam na kraju i jego kondycji (a co za tym idzie naszej indywidualnej) to najpierw musimy zadbać o KGHM, by miał takie warunki, aby mógł jak najdłużej produkować miedź. A inni niech wydobywają to, czego KGHM i Polska nie potrzebuje.

  Odpowiedz
 • Vatbanaś(2020-02-19 08:35) Zgłoś naruszenie 113

  Pis na 500+ szuka już pieniędzy (frajerów) pod ziemią,

  Odpowiedz
 • Zygmunt(2020-02-21 03:30) Zgłoś naruszenie 117

  Wstyd. Wielka Polska spółka KGHM dała ciała po prostu. By pod własnym nosem na Polskiej ziemi nie wiedzieć że jest takie opłacalne, największe, bogate i jedyne odkryte od 40lat złoże srebra i miedzi, tyle że nieco głębiej. Marnego węgla za tyle samo miliardów Polska chce kopalnie stawiać, a tu takie skarby u nas znalezione znacznie więcej warte. Na dodatek groteski KGHM wcześniej planował kopalnie właśnie w Kanadzie, wydali ponad 600milionów, poszukiwali, wysyłali delegacje tam, opłacali ludzi tyle czasu, i nic z tego nie wyszło, pieniądze stracone. Ponieśli przez miejscowych indian fiasko, bo nie mieli tej bardziej ekologicznej i chroniącej teren technologi jaką zastosują kanadyjczycy w Polsce, i miejscowi bali sie o swoją świętą ziemię i zdrowie blokując naszą spółke. Dostaniemy jako kraj i tak dużo jak na ochłapy z tej kopalni w postaci podatków jakie kanadyjczycy zapłacą za wydobycie i teren. No i tamtejszym gminom się to opłaci bo staną sie bogatsze a wielu ludzi dostanie prace. A całą kase ze sprzedanego naszego srebra, miedzi ale i złota, platyny i palladu (bo wiadomo że są zawsze z miedzią i srebrem) wezmą oni. Pomyślcie jakie to pieniądze wielkie są skoro chcą za 15miliardów budować kopalnie! myśle że oficjalnie wielkość tych złóż jest większa, a podana zaniżona, skoro odwierty próbne były już opłacalne a trafione 19 z 20tu. Teraz zarząd i ludzie z KGHMu wiedząc że najtaniej jest pozyskiwać surowce tu na miejscu w kraju, prawdopodobnie będą działać na szkode Polski i Polaków blokując jakoś tą nową kopalnie a jednocześnie wpływy z niej do budżetu Polski bo są jedyni z tej branży w kraju a nie mają z tego nic, będą poddawać wątpliwości opłacalność kanadyjskiej inwestycji i mamić opinie publiczną że sie nie opłaci, bo im wstyd że nie oni ją trafili, lub będą może podkładać im kłody w urzędach, misterstwach, pozwoleniach środowiskowych itd. chcąc pewne jednocześnie być partnerem ich i jakoś sie przyssać do obcej inwestycji jak już zaczną budować, lub poznać szczegóły ich zastosowanej eko technologi. W każdym razie szukali po drugiej stronie świata i nie wykopali nic u nich, a oni znaleźli i będą kopać pod nosem naszej Państwowej firmie tu, na miejscu w Polsce i to zaledwie 40km od ich dobrze przeczesanej już kopalni Polkowice. KGHM nie dowierza że nowe złoże przewyższa zasobnie ich. Oj poleci ktoś ze stołka za taką wpadke i dlaczego oni nie szukali. Niech więc KGHM też zainteresuje sie szybko pobliskimi terenami wkoło Nowej Soli, i też szuka by kopać gdzieś może nieopodal srebro miedź, pallad, platyne i złoto

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie