statystyki

Europejskie hutnictwo w defensywie. Teraz czas na Azję

autor: Grzegorz Kowalczyk26.11.2019, 07:33; Aktualizacja: 26.11.2019, 08:17
Straty w Europie Arcelor rekompensuje sobie na rynku azjatyckim.

Straty w Europie Arcelor rekompensuje sobie na rynku azjatyckim.źródło: ShutterStock

Problemy krakowskiej Huty im. T. Sendzimira wpisują się w ogólnoeuropejskie trendy.

Poprzednie dwa lata nie zapowiadały kryzysu. Zużycie wyrobów stalowych regularnie się zwiększało. Przełomem było podwyższenie przez Donalda Trumpa w 2018 r. ceł na wyroby stalowe i aluminiowe wchodzące na amerykański rynek. Decyzja spowodowała pod koniec roku gwałtowny napływ taniej stali do Europy. – 3,5 mln ton, które nie wjechało do USA, trafiło niemal w tej samej ilości do krajów unijnych – mówi Stefan Dzienniak z Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Zdaniem przedstawicieli branży Komisja Europejska ustaliła zbyt wysokie, wynoszące 39 mln ton kontyngenty na stal importowaną na Stary Kontynent. Kryzys w hutnictwie wzmocnił też jednoczesny spadek produkcji przemysłowej w krajach UE, przede wszystkim w Niemczech, oraz rosnące koszty klimatyczne. W ubiegłym roku hutnictwo kupiło uprawnienia do emisji 1 mln ton CO2.

Sytuacja szybko przełożyła się na pracę poszczególnych koncernów. Indyjski Tata Steel zapowiedział zwolnienia w Europie. Przez ostatnich sześć miesięcy działalności jego zysk EBITDA spadł o 90 proc. do 40 mln dol. Pracę straci co siódmy z 21 tys. zatrudnionych, głównie w Holandii i Wielkiej Brytanii. I choć, jak zapowiada firma, redukcja obejmie przede wszystkim część administracyjną, nie ulega wątpliwości, że jeśli sytuacja się nie poprawi, konieczne będą kolejne cięcia. Według notatki, która wyciekła do holenderskich mediów, spółka planuje przy jednoczesnym zmniejszeniu produkcji oszczędności przekraczające 800 mln euro.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie