Niemiecka walka z wiatrakami. Spór wokół transformacji energetycznej

autor: Łukasz Grajewski21.11.2019, 08:41; Aktualizacja: 21.11.2019, 08:41
W Berlinie narasta spór o projekt ustawy, która ma określić kształt transformacji energetycznej na najbliższych 20 lat.

W Berlinie narasta spór o projekt ustawy, która ma określić kształt transformacji energetycznej na najbliższych 20 lat.źródło: ShutterStock

W Berlinie narasta spór o projekt ustawy, która ma określić kształt transformacji energetycznej na najbliższych 20 lat.

Projekt przepisów dotyczących całkowitego odejścia od węgla miał zostać przyjęty przez gabinet Angeli Merkel w tym tygodniu. Ale w ostatnim momencie został zdjęty z porządku obrad. Sprzeciw zgłosiło Ministerstwo Środowiska, które znajduje się pod kontrolą Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). Sam dokument został przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki, którym kieruje Peter Altmaier, polityk Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU).

Zadaniem jego resortu było przełożenie na konkretne ramy prawne ustaleń zawartych w raporcie końcowym Komisji Węglowej. To ponadpolityczne ciało złożone z polityków, związkowców, ekologów i przedstawicieli biznesu w styczniu ustaliło datę całkowitego odejścia od węgla na 2038 r. Eksperci stworzyli zalecenia organizacyjne i wytyczyli proponowany podział miliardowych środków potrzebnych na subwencje dla osób prywatnych i firm oraz na transformację regionów górniczych.

Po publikacji raportu komisji rząd zarzekał się, że jeszcze w tym roku wdroży rekomendacje. Jednak teraz partnerzy koalicyjni z SPD oskarżają resort gospodarki o sformułowanie proponowanych przepisów w taki sposób, żeby opóźnić cały proces transformacji. Atmosferę nieufności podkręcają niedawne zmiany w resorcie gospodarki. Od września pieczę nad wydziałem ds. wdrażania Energiewende (niemiecki termin oznaczający transformację energetyczną – red.) sprawuje Stephanie von Ahlefeldt.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie