statystyki

Niemiecka walka z wiatrakami. Spór wokół transformacji energetycznej

autor: Łukasz Grajewski21.11.2019, 08:41; Aktualizacja: 21.11.2019, 08:41
W Berlinie narasta spór o projekt ustawy, która ma określić kształt transformacji energetycznej na najbliższych 20 lat.

W Berlinie narasta spór o projekt ustawy, która ma określić kształt transformacji energetycznej na najbliższych 20 lat.źródło: ShutterStock

W Berlinie narasta spór o projekt ustawy, która ma określić kształt transformacji energetycznej na najbliższych 20 lat.

Projekt przepisów dotyczących całkowitego odejścia od węgla miał zostać przyjęty przez gabinet Angeli Merkel w tym tygodniu. Ale w ostatnim momencie został zdjęty z porządku obrad. Sprzeciw zgłosiło Ministerstwo Środowiska, które znajduje się pod kontrolą Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). Sam dokument został przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki, którym kieruje Peter Altmaier, polityk Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU).

Zadaniem jego resortu było przełożenie na konkretne ramy prawne ustaleń zawartych w raporcie końcowym Komisji Węglowej. To ponadpolityczne ciało złożone z polityków, związkowców, ekologów i przedstawicieli biznesu w styczniu ustaliło datę całkowitego odejścia od węgla na 2038 r. Eksperci stworzyli zalecenia organizacyjne i wytyczyli proponowany podział miliardowych środków potrzebnych na subwencje dla osób prywatnych i firm oraz na transformację regionów górniczych.

Po publikacji raportu komisji rząd zarzekał się, że jeszcze w tym roku wdroży rekomendacje. Jednak teraz partnerzy koalicyjni z SPD oskarżają resort gospodarki o sformułowanie proponowanych przepisów w taki sposób, żeby opóźnić cały proces transformacji. Atmosferę nieufności podkręcają niedawne zmiany w resorcie gospodarki. Od września pieczę nad wydziałem ds. wdrażania Energiewende (niemiecki termin oznaczający transformację energetyczną – red.) sprawuje Stephanie von Ahlefeldt.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie