statystyki

Koncerny robią dobrą minę do złej gry

autor: Karolina Baca-Pogorzelska01.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 01.10.2019, 09:36
Kominy elektrowni

Kominy elektrowniźródło: ShutterStock

Prawie 2,6 mld zł – na tyle po półroczu szacują należne im rekompensaty cztery spółki kontrolowane przez Skarb Państwa. Pieniędzy jest za mało.

Łączne przychody energetycznej wielkiej czwórki, czyli PGE, Tauronu, Enei i Energi, były w I półroczu o niemal 8,5 mld zł wyższe niż rok wcześniej. Zyski zwiększyły się o 0,4 mld zł. Ale tylko jedna z tych firm w ciągu ostatniego roku pozwoliła zarobić na swych akcjach. Ponad 7 proc. zyskały walory Enei. Pozostałe zanotowały dwucyfrowe spadki kapitalizacji. Podczas prezentacji wynikowych nie obyło się bez oczekiwanego przez inwestorów „zielonego zwrotu”, czyli zapewnień o tym, że zwiększą się inwestycje w odnawialne źródła energii (każda z tych firm na razie bowiem jest zaangażowana bezpośrednio lub pośrednio w aktywa węglowe).

Kluczowe są jednak sprawozdania finansowe. A w nich firmy zgodnie podkreślają niepewność związaną z szacowaniem przychodów. Wszystko przez chaos związany z ustawą prądową, która zamroziła ceny energii elektrycznej na poziomie z połowy ub.r. Sprzedawcy musieli dokonać karkołomnych obliczeń (algorytm wskazany został dopiero w sierpniowym rozporządzeniu), by przygotować korekty faktur dla klientów. To jednak na razie tylko korekty. Ustawa nie określa terminu zwrotu ewentualnych nadpłat. Energetycy mają czas do 7 października, by złożyć wnioski o rekompensaty do zarządcy rozliczeń, czyli spółki zarządzającej stosownym funduszem na ten cel (pieniądze pochodzą ze sprzedaży praw do emisji CO2).


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie