statystyki

Jedna nowa kopalnia to dla Jastrzębia za mało

autor: Karolina Baca-Pogorzelska26.09.2019, 07:33; Aktualizacja: 26.09.2019, 08:04
Prezes JSW Włodzimierz Hereźniak podczas oficjalnego otwarcia nowej kopalni „Bzie-Dębina”

Prezes JSW Włodzimierz Hereźniak podczas oficjalnego otwarcia nowej kopalni „Bzie-Dębina”źródło: PAP
autor zdjęcia: Marek Zimny

Bez przejęcia aktywów Prairie Mining JSW nie zrealizuje planu produkcji 18,2 mln ton węgla – wynika z dokumentów, do których dotarł DGP.

Premier otworzył pierwszą od 25 lat kopalnię w Polsce – takie nagłówki pojawiają się w mediach. Mateusz Morawiecki odwiedził trwającą od miesięcy budowę kopalni Bzie-Dębina. Pierwszy węgiel wyjedzie stamtąd w 2022 r. W JSW pojawił się w towarzystwie ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i wiceministra energii ds. górnictwa Adama Gawędy.

Kopalnia Bzie-Dębina to strategiczna inwestycja Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która jest największym w UE producentem węgla koksowego, bazy do produkcji stali. Spółka w strategii zakłada zwiększenie produkcji z obecnych 15 mln ton do 18,2 mln ton w perspektywie 2030 r. Tyle że ta kopalnia nie wystarczy, by plan zrealizować. JSW już w sierpniu informowała, że będzie modyfikować plany, ale szczegółów nie podała.

Z analizy, do której dotarliśmy, przygotowanej w maju dla zarządu spółki przez naukowców Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN oraz Akademii Górniczo-Hutniczej wynika, że zakładane zwiększenie produkcji przy obecnych zasobach będzie niemożliwe.

Krajowa produkcja węgla koksowego jest za mała. Jego udział w imporcie węgla do Polski to niemal 25 proc. Najwięcej węgla kamiennego przyjeżdża do Polski z Rosji, ale koksowego – z Australii.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie