statystyki

Małgorzata Wiśniewska przejmuje stery w PBG – Rafako. "Będę kontynuować plany męża"

autor: Karolina Baca-Pogorzelska17.09.2019, 01:33; Aktualizacja: 17.09.2019, 08:08
Małgorzata Wiśniewska wyklucza sprzedaż firmy fot. materiały prasowe

Małgorzata Wiśniewska wyklucza sprzedaż firmy fot. materiały prasoweźródło: DGP

- Ostatnich 10 lat pokazało, że realizowaliśmy znaczące inwestycje dla Polski, między innymi nowy blok węglowy 910 MW w Jaworznie – mówi Małgorzata Wiśniewska, która przejmuje stery w PBG – Rafako po śmierci Jerzego Wiśniewskiego

Po śmierci męża przejmuje pani stery w firmie w branży budowlanej. Na pewno będą opinie, że jako kobieta może sobie pani nie poradzić.

Przez 25 lat ramię w ramię z mężem budowaliśmy coś z niczego. Jestem z tego dumna, on na pewno też. Jestem z wykształcenia inżynierem. Mam za sobą 25 lat pracy w technicznej firmie. 15 lat tworzyłam grupę PBG, będąc w zarządzie. Od 10 lat zasiadam w radach nadzorczych spółek z Grupy PBG. Dziś jestem też prezesem Fundacji Rafako (dawniej PBG), która odpowiada w całej grupie za działania CSR. Takie działania w spółkach nie są powszechnie prowadzone. Uważam, że świetnie sobie radziłam i radzę, zaś od dwóch lat rada nadzorcza oddelegowała mnie do monitorowania restrukturyzacji w Rafako. Mój mąż powtarzał, że serce i kompetencje załogi są ogromne, więc jestem przekonana, że musi się udać.

Dotychczas Rafako kojarzyło się w pierwszej kolejności z kotłami, a nie z większym biznesem. Zaczął to zmieniać pani mąż. Czy zdoła pani kontynuować jego projekt?

Rafako to 70 lat, a jego właściciel PBG to 25 lat tradycji. Ostatnich 10 lat pokazało natomiast, że to spółki realizujące znaczące inwestycje dla Polski, między innymi nowy blok węglowy 910 MW w Jaworznie, spalarnię śmieci w Szczecinie czy projekty gazowe, w tym budowę największej w Polsce kopalni ropy i gazu Lubiatów-Międzychód-Grotów i oczywiście terminal gazowy w Świnoujściu. Rozpoczęto też szereg projektów innowacyjnych, szczególnie tych związanych z technologiami wodorowymi. Trudno by było tego nie kontynuować. Jakkolwiek produkcji kotłów się nie wstydzimy, mamy świetny zespół, ale to tylko kilkanaście procent naszych przychodów rocznie, gdyż reszta to kontrakty w formule EPC. Wracamy też do rozbudowy oferty w zakresie modernizacji, remontów i serwisowania kotłów. Spore nadzieje wiążemy tu z naszym udziałem w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na modernizację polskich bloków energetycznych klasy 200 MW. Liczymy tu na sukces. Reszta to kontrakty z szeroko rozumianej energetyki oraz z obszaru ropy i gazu.

Jak wygląda sytuacja na budowie bloku węglowego w Jaworznie, gdzie Rafako jest wykonawcą pod klucz? Są sygnały, że nie wszystko idzie zgodnie z harmonogramem.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie