statystyki

Dobiegły końca konsultacje. Gaz-System pozytywnie o 11 stopniach zasilania

autor: Julita Żylińska26.08.2019, 07:36; Aktualizacja: 26.08.2019, 08:20
Dotąd ograniczenia w poborze gazu były wprowadzone w styczniu i w lutym 2006 r. ze względu na zmniejszenie dostaw gazu z kierunku Ukrainy przez punkt wejścia Drozdowicze.

Dotąd ograniczenia w poborze gazu były wprowadzone w styczniu i w lutym 2006 r. ze względu na zmniejszenie dostaw gazu z kierunku Ukrainy przez punkt wejścia Drozdowicze.źródło: ShutterStock

Dobiegły końca konsultacje projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sposobu i trybu wprowadzania ograniczeń w poborze gazu ziemnego. Ma ono uchylić dotychczas obowiązujące przepisy wykonawcze z 2007 r. (Dz.U. z 2007 r. nr 178, poz. 1252).

Według resortu energii obecne rozwiązania nie pozwalają operatorom systemów gazowych (przesyłowego i dystrybucyjnych) na skuteczne działania w razie zakłóceń w dostawach tego surowca. Dlatego na podstawie nowego rozporządzenia ewentualnymi ograniczeniami w poborze gazu będą mogły być objęte wszystkie grupy odbiorców, z wyjątkiem tych chronionych (m.in. gospodarstwa domowe, szkoły, przedszkola, szpitale, urzędy, małe firmy). Zostaną też na nowo zdefiniowane stopnie zasilania i wprowadzony 11. stopień zasilania oznaczający zerowy pobór gazu. Pierwszy stopień oznacza umowny pobór gazu, a kolejne stopnie, do 10, coraz większe ograniczenia.

„Dostrzegamy, że celem nowego rozporządzenia jest zwiększenie efektywności mechanizmu Planu ograniczeń w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych na rynku gazu ziemnego, w tym zakłóceń w dostawach gazu. Konsekwencją nowych zapisów będzie zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonowania systemów gazowych w kraju” – odpowiedział DGP operator systemu przesyłowego gazu ziemnego Gaz-System.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie