Gaz z Norwegii zamiast gazu z Rosji [WYWIAD]

autor: Julita Żylińska14.08.2019, 08:52; Aktualizacja: 14.08.2019, 08:52
- W 2022 r. będzie gotowa infrastruktura, która umożliwi Polsce sprowadzanie błękitnego paliwa m.in. z Norwegii oraz handel surowcem w regionie. Kontrakt jamalski z Gazpromem nie musi być przedłużony - mówi w rozmowie z DGP Tomasz Stępień prezes Gaz-Systemu.

- W 2022 r. będzie gotowa infrastruktura, która umożliwi Polsce sprowadzanie błękitnego paliwa m.in. z Norwegii oraz handel surowcem w regionie. Kontrakt jamalski z Gazpromem nie musi być przedłużony - mówi w rozmowie z DGP Tomasz Stępień prezes Gaz-Systemu.źródło: ShutterStock

- W 2022 r. będzie gotowa infrastruktura, która umożliwi Polsce sprowadzanie błękitnego paliwa m.in. z Norwegii oraz handel surowcem w regionie. Kontrakt jamalski z Gazpromem nie musi być przedłużony - mówi w rozmowie z DGP Tomasz Stępień prezes Gaz-Systemu.

Gdzie jesteśmy, jeśli chodzi o realizację rurociągu Baltic Pipe łączącego Polskę z norweskimi złożami gazu?

Mamy skompletowane wszystkie decyzje lokalizacyjne i środowiskowe. Czekamy na pozwolenia na budowę. Ostatniej decyzji spodziewamy się w I kwartale 2020 r., wtedy powinniśmy mieć też wybranych wykonawców i dostawców. 14 sierpnia podpisujemy pierwszą umowę z dostawcą – amerykańską firmą Solar na sprężarki dla trzech tłoczni, które są związane z projektami budowy gazociągu Baltic Pipe i rozbudowy terminala LNG. Dzięki nowym sprężarkom moc tych trzech tłoczni będzie równa połowie mocy wszystkich 16 tłoczni w kraju. Obie inwestycje umożliwią prawdziwy, fizyczny przesył gazu z kierunków innych niż wschodni w wielkościach, które pozwolą zaspokoić cały rodzimy rynek. W momencie ich ukończenia będziemy mieli system, który umożliwi przesyłanie surowca w zasadzie we wszystkich kierunkach – tak jak ma to miejsce na rozwiniętych rynkach.

Czyli długoterminowy kontrakt jamalski na dostawy gazu z Rosji, który wygasa w 2022 r., może zostać nieprzedłużony?

To jest oczywiście szersza koncepcja, państwowa. Z perspektywy operatora – tak, bo nasza infrastruktura, którą wybudujemy, umożliwi firmom takie zmiany w kontraktach, by przesyłać gaz rurociągiem z Norwegii i na statkach LNG z USA, Afryki czy Bliskiego Wschodu, bez konieczności sprowadzania gazu ze Wschodu.

Ile będzie kosztować Baltic Pipe?

Całość programu – gazociąg podmorski, wszystkie tłocznie i gazociągi na lądzie – ok. 1,6 mld euro, z czego ok. 800 mln euro przypada na Gaz-System. Pierwsza umowa, którą podpisujemy 14 sierpnia, jest warta ok. 550 mln zł. Przetarg na wykonanie gazociągu podmorskiego ruszy w I kwartale 2020 r., lądowego – w III kwartale. Mamy przyjętą strategię i harmonogram kontraktacji, który realizujemy. Obserwujemy również postępy po stronie duńskiej. Tamtejszy operator jest na podobnym etapie jak my, czyli kończy część projektową i uzyskiwania pozwoleń, a zaczyna zakupową.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Hamburg(2019-08-21 17:52) Zgłoś naruszenie 00

  A mnie interesuje dlaczego Niemcy zamiast sprowadzać tani gaz z pobliskiej Norwegii chcą kupować drogi z dalekiej Rosji, dlaczego nie wykupili złóż w Norwegii jak zrobiła to Polska

  Odpowiedz
 • Konde1(2019-08-18 21:22) Zgłoś naruszenie 10

  p.Ewo !!! Trzeba się interesować gospodarką na bieżąco a nie zadawać pytania bezsensowne !!!

  Odpowiedz
 • Ewa(2019-08-16 16:51) Zgłoś naruszenie 21

  Gaz z NORWEGII ? Nie dalej jak wczoraj uslyszalam w TVN24BIS , ze rzad polski podpisal umowe ze Stanami na dostawe gazu na cala dekade / 10 lat / . Cos jest nie tak , cos tu nie pasuje , gdzie jest ta prawda ???

  Odpowiedz
 • OK?(2019-08-15 19:07) Zgłoś naruszenie 33

  Panie prezes, Bałtyk Pipa będzie krzyżować się z Nord Stream 2, i o warunkach skrzyżowania zdecyduje zarząd Nord Stream 2, chyba że Pipa wyjdzie na brzeg PRZED punktem Greifswalde, co oznacza że nie będzie morskiej kolizji tras, a za położenie rurociągu i tranzyt pieniądz będzie leciał do Bundesrepubliki.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie