statystyki

Gaz z Norwegii zamiast gazu z Rosji [WYWIAD]

autor: Julita Żylińska14.08.2019, 08:52; Aktualizacja: 14.08.2019, 08:52
- W 2022 r. będzie gotowa infrastruktura, która umożliwi Polsce sprowadzanie błękitnego paliwa m.in. z Norwegii oraz handel surowcem w regionie. Kontrakt jamalski z Gazpromem nie musi być przedłużony - mówi w rozmowie z DGP Tomasz Stępień prezes Gaz-Systemu.

- W 2022 r. będzie gotowa infrastruktura, która umożliwi Polsce sprowadzanie błękitnego paliwa m.in. z Norwegii oraz handel surowcem w regionie. Kontrakt jamalski z Gazpromem nie musi być przedłużony - mówi w rozmowie z DGP Tomasz Stępień prezes Gaz-Systemu.źródło: ShutterStock

- W 2022 r. będzie gotowa infrastruktura, która umożliwi Polsce sprowadzanie błękitnego paliwa m.in. z Norwegii oraz handel surowcem w regionie. Kontrakt jamalski z Gazpromem nie musi być przedłużony - mówi w rozmowie z DGP Tomasz Stępień prezes Gaz-Systemu.

Gdzie jesteśmy, jeśli chodzi o realizację rurociągu Baltic Pipe łączącego Polskę z norweskimi złożami gazu?

Mamy skompletowane wszystkie decyzje lokalizacyjne i środowiskowe. Czekamy na pozwolenia na budowę. Ostatniej decyzji spodziewamy się w I kwartale 2020 r., wtedy powinniśmy mieć też wybranych wykonawców i dostawców. 14 sierpnia podpisujemy pierwszą umowę z dostawcą – amerykańską firmą Solar na sprężarki dla trzech tłoczni, które są związane z projektami budowy gazociągu Baltic Pipe i rozbudowy terminala LNG. Dzięki nowym sprężarkom moc tych trzech tłoczni będzie równa połowie mocy wszystkich 16 tłoczni w kraju. Obie inwestycje umożliwią prawdziwy, fizyczny przesył gazu z kierunków innych niż wschodni w wielkościach, które pozwolą zaspokoić cały rodzimy rynek. W momencie ich ukończenia będziemy mieli system, który umożliwi przesyłanie surowca w zasadzie we wszystkich kierunkach – tak jak ma to miejsce na rozwiniętych rynkach.

Czyli długoterminowy kontrakt jamalski na dostawy gazu z Rosji, który wygasa w 2022 r., może zostać nieprzedłużony?

To jest oczywiście szersza koncepcja, państwowa. Z perspektywy operatora – tak, bo nasza infrastruktura, którą wybudujemy, umożliwi firmom takie zmiany w kontraktach, by przesyłać gaz rurociągiem z Norwegii i na statkach LNG z USA, Afryki czy Bliskiego Wschodu, bez konieczności sprowadzania gazu ze Wschodu.

Ile będzie kosztować Baltic Pipe?

Całość programu – gazociąg podmorski, wszystkie tłocznie i gazociągi na lądzie – ok. 1,6 mld euro, z czego ok. 800 mln euro przypada na Gaz-System. Pierwsza umowa, którą podpisujemy 14 sierpnia, jest warta ok. 550 mln zł. Przetarg na wykonanie gazociągu podmorskiego ruszy w I kwartale 2020 r., lądowego – w III kwartale. Mamy przyjętą strategię i harmonogram kontraktacji, który realizujemy. Obserwujemy również postępy po stronie duńskiej. Tamtejszy operator jest na podobnym etapie jak my, czyli kończy część projektową i uzyskiwania pozwoleń, a zaczyna zakupową.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • OK?(2019-08-15 19:07) Zgłoś naruszenie 33

  Panie prezes, Bałtyk Pipa będzie krzyżować się z Nord Stream 2, i o warunkach skrzyżowania zdecyduje zarząd Nord Stream 2, chyba że Pipa wyjdzie na brzeg PRZED punktem Greifswalde, co oznacza że nie będzie morskiej kolizji tras, a za położenie rurociągu i tranzyt pieniądz będzie leciał do Bundesrepubliki.

  Odpowiedz
 • Ewa(2019-08-16 16:51) Zgłoś naruszenie 21

  Gaz z NORWEGII ? Nie dalej jak wczoraj uslyszalam w TVN24BIS , ze rzad polski podpisal umowe ze Stanami na dostawe gazu na cala dekade / 10 lat / . Cos jest nie tak , cos tu nie pasuje , gdzie jest ta prawda ???

  Odpowiedz
 • Konde1(2019-08-18 21:22) Zgłoś naruszenie 10

  p.Ewo !!! Trzeba się interesować gospodarką na bieżąco a nie zadawać pytania bezsensowne !!!

  Odpowiedz
 • Hamburg(2019-08-21 17:52) Zgłoś naruszenie 00

  A mnie interesuje dlaczego Niemcy zamiast sprowadzać tani gaz z pobliskiej Norwegii chcą kupować drogi z dalekiej Rosji, dlaczego nie wykupili złóż w Norwegii jak zrobiła to Polska

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie