statystyki

Ma powstać fundusz celowy dla spółek energetycznych

autor: Julita Żylińska31.07.2019, 09:58; Aktualizacja: 31.07.2019, 09:58
Za obsługę projektów finansowanych ze środków FM ma odpowiadać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Za obsługę projektów finansowanych ze środków FM ma odpowiadać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.źródło: ShutterStock

We wtorek rząd zapoznał się z rekomendacjami resortu środowiska w sprawie funkcjonowania unijnego systemu handlu emisjami (EU ETS) po 2020 r. Chodzi o handel pozwoleniami, które uprawniają m.in. elektrownie i fabryki do emisji CO2 w Unii. Od 2021 r. zmieniają się niektóre zasady tego rynku, do których musi się przystosować również Polska.

Minister środowiska proponuje m.in., by zrezygnować z derogacji dla elektroenergetyki, czyli bezpłatnych pozwoleń na emisję dla tego sektora. W zamian dochody ze sprzedaży 275 mln uprawnień do emisji zasiliłyby krajowy fundusz celowy przeznaczony na modernizację sektora energetycznego. Za fundusz odpowiadałby minister energii.

Niewykorzystane w obecnym okresie rozliczeniowym 60–70 mln uprawnień miałoby być sprzedanych na aukcji. „Uzyskane w ten sposób pieniądze będą dochodami bud żetu państwa, w tym środki ze sprzedaży 30 mln uprawnień zostaną przeznaczone na inwestycje w sektorze energetycznym” – czytamy.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie