statystyki

Ma powstać fundusz celowy dla spółek energetycznych

autor: Julita Żylińska31.07.2019, 09:58; Aktualizacja: 31.07.2019, 09:58
Za obsługę projektów finansowanych ze środków FM ma odpowiadać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Za obsługę projektów finansowanych ze środków FM ma odpowiadać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.źródło: ShutterStock

We wtorek rząd zapoznał się z rekomendacjami resortu środowiska w sprawie funkcjonowania unijnego systemu handlu emisjami (EU ETS) po 2020 r. Chodzi o handel pozwoleniami, które uprawniają m.in. elektrownie i fabryki do emisji CO2 w Unii. Od 2021 r. zmieniają się niektóre zasady tego rynku, do których musi się przystosować również Polska.

Minister środowiska proponuje m.in., by zrezygnować z derogacji dla elektroenergetyki, czyli bezpłatnych pozwoleń na emisję dla tego sektora. W zamian dochody ze sprzedaży 275 mln uprawnień do emisji zasiliłyby krajowy fundusz celowy przeznaczony na modernizację sektora energetycznego. Za fundusz odpowiadałby minister energii.

Niewykorzystane w obecnym okresie rozliczeniowym 60–70 mln uprawnień miałoby być sprzedanych na aukcji. „Uzyskane w ten sposób pieniądze będą dochodami bud żetu państwa, w tym środki ze sprzedaży 30 mln uprawnień zostaną przeznaczone na inwestycje w sektorze energetycznym” – czytamy.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie