statystyki

Awaria rurociągu "Przyjaźń" nie zaszkodziła Orlenowi

autor: Rafał Hirsch22.07.2019, 07:08; Aktualizacja: 22.07.2019, 07:32
PKN Orlen

PKN Orlenźródło: ShutterStock

1,6 mld zł zysku w II kw. to o 170 mln zł mniej niż rok temu, ale i tak wynik jest zdecydowanie lepszy od oczekiwań rynkowych.

Spadek zysku netto inwestorom nie przeszkadza, ponieważ wynik sprzed roku był zawyżony o 400 mln zł przez wydarzenia jednorazowe, takie jak odszkodowanie za awarię z 2015 r. w należącym do Orlenu czeskim Unipetrolu. Gdyby nie liczyć tej sumy, porównanie obecnych wyników z tymi sprzed roku wyglądałoby zdecydowanie korzystniej. Inwestorzy giełdowi przyjęli wyniki z entuzjazmem. Akcje po ich publikacji drożały nawet o 8 proc.

Orlen zarabia na trzy różne sposoby: po pierwsze, ma rafinerie i zakłady chemiczne, w których przerabia ropę i sprzedaje hurtowo produkty tego przerobu. Po drugie, ma sieć stacji benzynowych, na których prowadzi działalność detaliczną. Po trzecie, rozwija upstream, czyli samodzielne poszukiwania i wydobycie ropy naftowej, który jednak wciąż w skali spółki jest działalnością marginalną. W ostatnich latach w wynikach Orlenu widać było, że zyski z rafinerii powoli maleją, ale za to bardzo dynamicznie rośnie biznes detaliczny.

W tym roku część detaliczna nadal wygląda bardzo dobrze, chociaż jak dotąd nie bije rekordów, tak jak w 2018 r. W II kwartale stacje benzynowe przyniosły 700 mln zł zysku operacyjnego – o 25 proc. więcej niż rok temu. Licząc w tonach udało się sprzedać o 4 proc. więcej paliw. Ale największy wpływ na zwiększenie zysku w detalu miał wzrost marży paliwowej, którą udało się osiągnąć przy nieco wyższych niż rok temu cenach. Orlen wciąż na paliwach zarabia zdecydowanie więcej niż na sprzedaży produktów pozapaliwowych w sklepach na stacjach, ale ten rodzaj sprzedaży także zwiększył zyski koncernu: o ponad 30 mln zł. Sieć sklepów Stop Cafe i O!Shop zwiększyła się w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 162 nowe lokalizacje.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie