statystyki

Awaria rurociągu "Przyjaźń" nie zaszkodziła Orlenowi

autor: Rafał Hirsch22.07.2019, 07:08; Aktualizacja: 22.07.2019, 07:32
PKN Orlen

PKN Orlenźródło: ShutterStock

1,6 mld zł zysku w II kw. to o 170 mln zł mniej niż rok temu, ale i tak wynik jest zdecydowanie lepszy od oczekiwań rynkowych.

Spadek zysku netto inwestorom nie przeszkadza, ponieważ wynik sprzed roku był zawyżony o 400 mln zł przez wydarzenia jednorazowe, takie jak odszkodowanie za awarię z 2015 r. w należącym do Orlenu czeskim Unipetrolu. Gdyby nie liczyć tej sumy, porównanie obecnych wyników z tymi sprzed roku wyglądałoby zdecydowanie korzystniej. Inwestorzy giełdowi przyjęli wyniki z entuzjazmem. Akcje po ich publikacji drożały nawet o 8 proc.

Orlen zarabia na trzy różne sposoby: po pierwsze, ma rafinerie i zakłady chemiczne, w których przerabia ropę i sprzedaje hurtowo produkty tego przerobu. Po drugie, ma sieć stacji benzynowych, na których prowadzi działalność detaliczną. Po trzecie, rozwija upstream, czyli samodzielne poszukiwania i wydobycie ropy naftowej, który jednak wciąż w skali spółki jest działalnością marginalną. W ostatnich latach w wynikach Orlenu widać było, że zyski z rafinerii powoli maleją, ale za to bardzo dynamicznie rośnie biznes detaliczny.

W tym roku część detaliczna nadal wygląda bardzo dobrze, chociaż jak dotąd nie bije rekordów, tak jak w 2018 r. W II kwartale stacje benzynowe przyniosły 700 mln zł zysku operacyjnego – o 25 proc. więcej niż rok temu. Licząc w tonach udało się sprzedać o 4 proc. więcej paliw. Ale największy wpływ na zwiększenie zysku w detalu miał wzrost marży paliwowej, którą udało się osiągnąć przy nieco wyższych niż rok temu cenach. Orlen wciąż na paliwach zarabia zdecydowanie więcej niż na sprzedaży produktów pozapaliwowych w sklepach na stacjach, ale ten rodzaj sprzedaży także zwiększył zyski koncernu: o ponad 30 mln zł. Sieć sklepów Stop Cafe i O!Shop zwiększyła się w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 162 nowe lokalizacje.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie