statystyki

Ostrołęka pod ostrzałem: Ekolodzy atakują inwestycję za 6 mld zł

autor: Karolina Baca-Pogorzelska24.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 24.06.2019, 08:46
Elektrownia Ostrołęka

Elektrownia Ostrołękaźródło: Materiały Prasowe

Pozew od ClientEarth i rozprawa w lipcu, zawiadomienie do KNF i UOKiK od Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

25 czerwca odbędzie się walne zgromadzenie grupy Energa z udziałem… działaczy ekologicznych. Organizacje, które od początku są przeciwne budowie nowego bloku węglowego o mocy 1000 MW w elektrowni w Ostrołęce, szukają sposobów na zablokowanie inwestycji. Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi w ubiegłym roku kupiła papiery wartościowe obu grup energetycznych, by móc uczestniczyć w obradach i zmusić zarządy do odpowiedzi na pytania obrońców środowiska. To pierwsza tego typu akcja w Polsce. ClientEarth złożyło już pozew klimatyczny – powodem jest ryzyko finansowe inwestycji związane z polityką ochrony klimatu, o czym pisaliśmy już w październiku. Pierwsza rozprawa odbyła się w kwietniu, kolejna jest zaplanowana na lipiec.

– W maju, jako akcjonariusz Enei uczestniczyliśmy w walnym zgromadzeniu Enei i zadaliśmy sporo pytań zarządowi o projekt Ostrołęka C. Odpowiedzi były jednak wymijające – mówi DGP Janusz Buszkowski, prawnik ClientEarth. – Ciekawe, że zarząd przyznał się do przeznaczenia na projekt 1271,4 mln zł. Jest to szczególnie interesujące w świetle komunikatu agencji ratingowej Fitch Ratings z października 2018 r., mówiący, że „wyższy wkład (niż deklarowany 1 mld zł – red.) byłby negatywny dla profilu kredytowego Enei i mógłby skutkować negatywną perspektywą ratingową” – tłumaczy. „Trwają prace nad określeniem docelowej formy i struktury finansowania projektu” – napisał zarząd Enei w odpowiedzi na pytania fundacji – akcjonariusza.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie