statystyki

Unijna komisarz ds. konkurencji: Rosyjskie dziel i rządź? Nie ma na to zgody

autor: Magdalena Cedro13.03.2019, 07:21; Aktualizacja: 13.03.2019, 07:44
Margrethe Vestager

Margrethe Vestagerźródło: ShutterStock

- Chcemy, by Gazprom stał się uczestnikiem rynku, a nie zachowywał się jak dominujący gracz, który może dzielić rynki i ustalać swoje własne ceny - mówi Margrethe Vestager, duńska polityk od 2014 r. pełniąca funkcję komisarza ds. konkurencji.

Niedawno Bułgaria dołączyła do skargi Polski na ugodę z Gazpromem. Chodzi o decyzję Komisji Europejskiej, która pomimo stosowania monopolistycznych praktyk przez rosyjską spółkę, nie zdecydowała się na nałożenie kar.

Podejmując decyzję w sprawie Gazpromu, chcieliśmy zapewnić swobodny przepływ gazu. Znaczenie tego surowca w Europie rośnie ze względu na zmianę klimatu. Gaz pozostanie kluczowy z uwagi na rozwój odnawialnych źródeł energii, ponieważ stanowi ich wsparcie i zapewnia elastyczność. Dlatego jego swobodny przepływ był priorytetem w tej sprawie. Nie mamy bowiem wątpliwości, że Gazprom pozostanie głównym graczem w Europie. Zachowując swobodny przepływ gazu i konkurencyjne ceny bazujące na rynku, możemy również zabiegać o różnicowanie naszych źródeł dostaw energii.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Serf(2019-03-13 16:08) Zgłoś naruszenie 00

    Rosja to nie "dominujący gracz, który może dzielić rynki i ustalać swoje własne ceny" - ??? A to przecież jedna z zasad wolnego rynku, isnt it? To się nazywa monopol cenowy, a można go złamać tylko przez zapewnienie konkurencyjnego kanału dostaw. Zamiast tego Dunka proponuje gorącą wojnę o gaz (NB stary temat, ożywający co kilka lat). Że taka "niedominacja" przeczy zasadom WTO, już nie wspomniała. Czyli Rosja powinna przełknąć wszelkie sankcje gospodarcze, a jeżeli nie zrozumiała tego namioku, to Duńczycy tłumaczą prosto z mostu: wasz gaz - nasze ceny?! Splendid!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie