statystyki

Węgiel – sierota bez pieniędzy

autor: Karolina Baca-Pogorzelska26.02.2019, 10:43; Aktualizacja: 26.02.2019, 11:11
węgiel kamienny -surowce

1 marca pod siedzibami firmy ubezpieczeniowej Warta i Ministerstwa Energii zaprotestują społeczności zagrożone wydobyciem węglaźródło: ShutterStock

Co dwa tygodnie jakiś bank lub ubezpieczyciel wycofuje się z finansowania „brudnej” energetyki – wynika z raportu Instytutu Ekonomii Energii i Analiz Finansowych (IEEFA).

Dokument, który światło dzienne ujrzy dopiero dziś, stwierdza wprost, że ograniczenie finansowania węgla przyjęło już ponad 100 dużych globalnych instytucji finansowych. Ze względów wizerunkowych, ekologicznych i ekonomicznych węgiel energetyczny staje się „toksycznym aktywem dla globalnych inwestorów” – stwierdzają autorzy raportu.

Z dokumentu wynika, że od 2013 r. średnio raz na miesiąc któryś z globalnych banków i jakieś towarzystwo ubezpieczeniowe o aktywach powyżej 10 mld dol. ogłaszały, że odchodzą od węgla. W ubiegłym roku ten trend wyraźnie przyspieszył – nowe lub zaostrzone polityki antywęglowe ogłosiły 33 instytucje, w tym m.in.: HSBC, Santander, Standard Chartered i Royal Bank of Scotland.

Na liście IEEFA jest 16 spośród 40 największych banków na świecie. W przypadku ubezpieczycieli mówimy o 20 światowych instytucjach dysponujących 6 bln dol. (20 proc. portfela całej branży). Na wykluczenie lub mocne ograniczenie ubezpieczania projektów węglowych zdecydowały się takie firmy jak: Axa, Allianz, Swiss Re i Munich Re.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie