statystyki

Australijczycy stracili cierpliwość. Prairie Mining pozwała Polskę i domaga się miliardów

autor: Karolina Baca-Pogorzelska11.02.2019, 09:30; Aktualizacja: 11.02.2019, 09:59
Prokuratoria Generalna, która reprezentuje Polskę w postępowaniach w arbitrażu międzynarodowym, nie odpowiedziała nam w piątek na pytanie, ile obecnie toczy się postępowań przeciwko naszemu krajowi.

Prokuratoria Generalna, która reprezentuje Polskę w postępowaniach w arbitrażu międzynarodowym, nie odpowiedziała nam w piątek na pytanie, ile obecnie toczy się postępowań przeciwko naszemu krajowi.źródło: ShutterStock

Spółka Prairie Mining poinformowała premiera i prezydenta, że pozwała Polskę w międzynarodowym arbitrażu.

O tym, że australijska firma Prairie Mining rozważa możliwość pozwania naszego kraju na podstawie BIT, czyli dwustronnych umów o wzajemnej ochronie inwestycji, napisaliśmy jako pierwsi we wrześniu 2017 r. Chodzi o utrudnianie budowy dwóch kopalń – Jan Karski na Lubelszczyźnie w sąsiedztwie Bogdanki oraz Dębieńsko na Śląsku w sąsiedztwie kopalni Knurów-Szczygłowice należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

W kwietniu 2018 r., co również opisaliśmy, Australijczycy zagrozili arbitrażem, gdy stracili wyłączność na ubieganie się o koncesję wydobywczą dla kopalni Jan Karski. Ich zdaniem decyzja resortu środowiska naruszała prawo, choć ministerstwo przekonywało, że jest inaczej.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • emeryt(2019-02-11 19:54) Zgłoś naruszenie 364

    Kto był taki dobry i sprzedał im koncesję na rabunek Polskiego dobra? ten powinien z własnej kieszeni to zapłacić,

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ???(2019-02-11 18:47) Zgłoś naruszenie 192

    A gdzie zieloni , ekolodzy ?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kuloplot(2019-02-11 22:53) Zgłoś naruszenie 131

    Jak juz wszystkie dzialajace kopalnie i odkryte zloża sprzedadza za granice to Biedrońka uzna ze może wegiel nie jest jednak taki zły:) Takie to sa gliztki z naszych nowoczesncyh

    Odpowiedz
  • Pawlak(2019-02-11 22:03) Zgłoś naruszenie 123

    Gdyby nie ten artykuł to nigdy nie dowiedziałbym się dokąd ta Australia się ciągnie

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2019-02-11 20:00) Zgłoś naruszenie 63

    Wioska Turonia , albo Kuronia , czy jakoś tak , w każdym razie celuje w zamykanie kopalń ... , może się dogadali z kangurami - i z perszeronem ???

    Odpowiedz
  • Mareks(2019-02-11 23:40) Zgłoś naruszenie 61

    przecież Biedroń zamyka kopalnie ,więc o co szum

    Odpowiedz
  • kay(2019-02-12 14:44) Zgłoś naruszenie 50

    Tak właśnie wygląda wolny handel. Jeśli państwo próbuje chronić środowisko, to musi prywatnym firmom zapłacić miliardy za spowodowanie strat. I nie będzie tego sądził normalny sąd, tylko arbitraż, czyli sąd korporacyjny.

    Odpowiedz
  • pieseł(2019-02-12 03:45) Zgłoś naruszenie 50

    Przecież wszyscy wiedzą circa od czasów żelaznej Margaret, że wydobycie węgla jest nieopłacalne. Dziś z pomocą eko/lewicy jest prawdziwą prawdą, że tylko do niego dopłacamy. Najlepiej kopalnie zalać, w ostateczności sprzedać przy kursie Balcerowicza panom z firm kreujących pięniądze ex nihilo, jak na Ukrainie. A tu obce z drugiego końca świata chciały miliardy (inne pytanie - prawdziwe czy obiecane) inwestować? Czyli TV nie oglądały i byznes-planu, czy innej kalkulacji nie zrobiły? A to fragmencik przekrętow z kopalinami, polecam zguglać, które firmy w PL mają (prawie) wyłączność na metale ziem rzadkich na wiele lat, i dlaczego często NIE SĄ to: nie tylko KGHiM, ale i firmy z realnym większościowym polskim kapitałem; mimo, ze prawo przecież takie fajne, nasze mamy.

    Odpowiedz
  • wektor(2019-02-11 23:18) Zgłoś naruszenie 43

    Gdzie jest ta Australia w Afryce?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • trudno(2019-02-11 20:45) Zgłoś naruszenie 36

    Dwóch kopalni, a nie dwóch kopalń - dla Polaka to pestka.

    Odpowiedz
  • jo(2019-02-12 19:30) Zgłoś naruszenie 10

    ooo.. sąsiad geograf...a jak tam Twój wychodek ?..zmieniłeś żerdż nad dziurą w ziemi ?

    Odpowiedz