statystyki

Jak budowaliśmy w Polsce odnawialne źródła energii [OPINIA]

autor: Karolina Baca-Pogorzelska15.10.2018, 07:21; Aktualizacja: 15.10.2018, 08:13
Jak budowaliśmy w Polsce odnawialne źródła energii

Jak budowaliśmy w Polsce odnawialne źródła energiiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

To ostatni dzwonek na przeproszenie się z odnawialnymi źródłami energii (OZE), których rozwój wyhamował po nowelizacji ustawy w 2016 r. Ale wypełnienie unijnych celów produkcji prądu z zielonych źródeł jest poważnie zagrożone.

Zgodnie z zobowiązaniami wspólnotowymi Polska do 202 0 r . powinna produkować 15 proc. energii elektrycznej z OZE. Gdy udział ten wzrósł do ok. 14 proc., cel wydawał się łatwo osiągalny. Jednak przyrost naszych czystych mocy niemal kompletnie się zatrzymał. I wiele wskazuje na to, że w tym roku odnotujemy spadek produkcji prądu z OZE. Czym to grozi? Dodatkowymi opłatami. Bo zielone braki trzeba będzie uzupełnić dostawami z zagranicy. A w obliczu coraz większego importu ropy, gazu i węgla importowanie prądu, na dodatek zielonego, może stać się gwoździem do trumny niezależności energetycznej Polski. Wiadomo, że bezpieczeństwo energetyczne kosztuje, ale przemysł OZE to także dodatkowe miejsca pracy i podatki, które zostają w kraju.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Janek54(2018-11-09 11:26) Zgłoś naruszenie 10

  Należy budować je nieustannie i stale inwestować, bo w przyszłości może to nas, jako gatunek uratować, jak twierdzą eksperci z http://ozepro.pl/

  Odpowiedz
 • Lidia (2018-10-17 12:25) Zgłoś naruszenie 00

  To długi proces, ale bardzo ważny i potrzebny w szczególności w naszym kraju. W Polsce na prawdę jest szansa rozwoju w szczególności w branży fotowoltaicznej, też zainwestowaliśmy w panele od oze-biomar już jakiś czas temu i na prawdę było warto ;)

  Odpowiedz
 • Krzysztof(2019-11-03 18:41) Zgłoś naruszenie 00

  Pomimo wszystko warto zainwestować w odnawialne źródła energii. To z roku na rok się coraz bardziej opłaca. Ja zainwestowałem i stwierdzam, że to byłą jedna z najlepszych decyzji w moim życiu. Panele fotowoltaiczne mam od bardzo dobrej firmy OZE-Biomar.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie