Wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek podkreślał podczas prac nad nowelą w Senacie, że ma ona duże znaczenie gospodarcze, upraszcza procedury, a jednocześnie zabezpiecza interesy państwa.
Nowela wprowadza nowy rodzaj ubiegania się o koncesje węglowodorowe (np. wydobycie - ropy, gazu, gazu z łupków) w tzw. formie "open door". Pozwala ona na przeprowadzenie postępowania przetargowego, na wniosek zainteresowanego przedsiębiorcy.
Nowe przepisy będą też dawać przewagę tym inwestorom, którzy będą wprowadzać do Polski know-how, czy będą współpracowali z krajowymi jednostkami naukowymi.
Będzie również możliwość przedłużenia koncesji na wydobycie węgla kamiennego, brunatnego, o ile nie będzie się to wiązało ze zmianą obszaru wydobycia. W przypadku węgla kamiennego taką koncesję będzie można wydłużyć raz, gdy przedłużenie koncesji uzasadnione jest racjonalną gospodarką złożem. W przypadku węgla brunatnego będzie podobnie, a złoże będzie można eksploatować maksymalnie jeszcze przez 6 lat.
Przedłużenie koncesji, w obu przypadkach, nie będzie wymagało obowiązku uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.
Ustawa rozszerza ponadto katalog złóż kopalin objętych własnością górniczą, przysługującą Skarbowi Państwa, o gazy szlachetne i pierwiastki ziem rzadkich. Precyzuje też, że przepisy dotyczące węglowodorów są stosowane do gazów szlachetnych.