statystyki

Amerykańska szarża przeciwko Nord Stream 2

autor: Magdalena Cedro16.07.2018, 07:51; Aktualizacja: 16.07.2018, 08:09
gaz, energetyka

W powstrzymaniu budowy nie pomaga też uchwalona przez Kongres ustawa dająca amerykańskiemu prezydentowi możliwość wprowadzenia sankcji przeciwko europejskim firmom zaangażowanym w projekt.źródło: ShutterStock

Donald Trump wytknął Niemcom uzależnienie od rosyjskiego gazu. Czy podniesie wątek nowego rurociągu w rozmowie z Putinem?

Duża część zachodnich komentatorów nie ma wątpliwości, że zajadła krytyka amerykańskiego prezydenta pod adresem Niemiec w kwestii uzależnienia od rosyjskiego gazu to próba pogłębiania podziałów w Europie pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami Nord Stream 2. Trump przecież dobrze wie, że kwestia kontrowersyjnego gazociągu na dnie Bałtyku jest jednym z punktów zapalnych w UE i podnosząc tę kwestię na europejskim forum, może sporo namieszać. Ale zeszłotygodniowa szarża Trumpa na szczycie NATO w Brukseli wpisuje się w politykę Waszyngtonu prowadzoną od lat. Gazociągowi z Rosji do Niemiec sprzeciwiał się też Barack Obama.

Testem intencji Trumpa będzie dzisiejsze spotkanie z Putinem w Helsinkach. Amerykański prezydent może pokazać swoim krytykom, że bezpieczeństwa energetycznego Europy nie traktuje wyłącznie jako pretekstu do atakowania Niemiec i promocji amerykańskiego gazu – bo to zazwyczaj zarzuca się amerykańskiemu przywódcy w Niemczech. Danie Putinowi jasno do zrozumienia, że Nord Stream 2 to powód poważnego zaniepokojenia Waszyngtonu, byłoby też ważnym gestem wsparcia dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które od dawna robią, co mogą, by projekt zatrzymać.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie