Jak przekonać ludzi do energii atomowej

autor: Karolina Baca-Pogorzelska06.04.2018, 07:04; Aktualizacja: 06.04.2018, 09:45
Nowym dyrektorem regionalnym Lasów Państwowych został Bartłomiej Obajtek, brat Daniela Obajtka – wcześniej szefa gdańskiej Energi, dziś prezesa Orlenu, który ma być finansowo zaangażowany w budowę polskiej atomówki, a przy okazji prowadzący pensjonat i restaurację „Szlacheckie Gniazdo” w Lubiatowie. Może się okazać, że niektórym potencjalna elektrownia mogłaby zaszkodzić. A może przeciwnie – właśnie pomóc?

Nowym dyrektorem regionalnym Lasów Państwowych został Bartłomiej Obajtek, brat Daniela Obajtka – wcześniej szefa gdańskiej Energi, dziś prezesa Orlenu, który ma być finansowo zaangażowany w budowę polskiej atomówki, a przy okazji prowadzący pensjonat i restaurację „Szlacheckie Gniazdo” w Lubiatowie. Może się okazać, że niektórym potencjalna elektrownia mogłaby zaszkodzić. A może przeciwnie – właśnie pomóc?źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Tomohiro Ohsumi

Dyskusja o budowie siłowni jądrowej nabiera tempa. Czy uda się nas przekonać do tej technologii?

Gąski! Gąski! Do domu! Czego się boicie? Atomu! – tak skandowali kilka lat temu mieszkańcy małych Gąsek w gminie Mielno, która była jedną z trzech potencjalnych lokalizacji elektrowni atomowej. W lokalnym referendum w 2012 r. aż 95 proc. z nich powiedziało atomowi „nie” (2237 głosów przeciw, 125 za), a chwilę później postawili w Gąskach kapliczkę z figurką Matki Boskiej i napisem „Broń od atomu”. Nie było mowy, żeby komukolwiek w Gąskach wytłumaczyć cel inwestycji. Społeczny opór był tak silny, że wszystkie próby brały w łeb, w efekcie czego Gąski z rządowej listy wypadły, a zostały na niej dwa miejsca: Żarnowiec i Choczewo (a w zasadzie znajdujące się w tej gminie Lubiatowo).

Ale nie znaczy to, że w tych miejscach atom nie ma swoich przeciwników. Bo np. „Nie dla atomu w Lubiatowie” to komitet obywatelski reprezentujący tych mieszkańców gminy Choczewo, którzy nie zgadzają się na lokalizację siłowni w odległości mniejszej niż 15 km od zabudowań w Lubiatowie oraz w obszarze krajobrazu chronionego. – W odróżnieniu od Gąsek mieszkańcy okolic Jeziora Żarnowieckiego byli świadkami, a często również uczestnikami, budowy elektrowni jądrowej w latach 80. XX w. Są więc oswojeni z tematem. Pamiętają przede wszystkim to, że inwestycja ta dawała dobrze płatne zatrudnienie – mówi DGP Krzysztof Kochan, zastępca wójta i sekretarz gminy Choczewo. – Inna rzecz, że zarówno u nas, jak w gminach sąsiednich PGE EJ 1 (spółka odpowiedzialna za realizację programu jądrowego – red.) uruchomiła stałe punkty informacyjne. Odbywały się spotkania z mieszkańcami i debaty z przedstawicielami lokalnych społeczności. Na marginesie: sama przewlekłość procesu inwestycyjnego spowodowała spadek poziomu początkowych emocji. Ale trzeba pamiętać, że zgoda na energetykę jądrową wcale nie jest u nas taka powszechna, przeciwni inwestycji są głównie letnicy, przyjeżdząjący do swoich domów odpocząć – dodaje.

– Gąski to gmina turystyczna i, jak pokazały badania przeprowadzone przez PGE EJ 1, jej mieszkańcy nie są gotowi na transformację w kierunku przemysłowym. Informacja o tym, że Gąski są na potencjalnej liście lokalizacji, była dla nich nowością – przyznaje Agnieszka Sobucka z biura zarządu i komunikacji PGE EJ 1. – A w Żarnowcu budowę elektrowni jądrowej rozpoczęto 30 lat wcześniej, dlatego tamtejsi mieszkańcy dobrze pamiętają te czasy i związany z inwestycją rozwój gminy. Wiele osób miało wówczas pracę, rozwijano sektor usług i transport lokalny. Mieszkańcy mieli perspektywę długoterminowego zatrudnienia zarówno przy budowie obiektu, jak i późniejszej eksploatacji elektrowni, a także w całym łańcuch dostaw – tłumaczy.

W gminie Krokowa, w której leży Żarnowiec, słyszymy, że by mówić o poparciu mieszkańców dla budowy siłowni, trzeba najpierw zrobić badania opinii publicznej. Ale wójt przyznaje, że w kwestii edukacyjnej sporo się dzieje, choć siłownia miała tutaj powstać już kilkadziesiąt lat temu. Na dodatek w radzieckiej technologii – takiej jak w Czarnobylu. Ale po katastrofie z 1986 r. budowę w Żarnowcu wstrzymano, a betonowa konstrukcja straszy do dziś.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Kamil(2018-04-13 09:41) Zgłoś naruszenie 10

  Panie Adamski, jakkolwiek energia geotermalna jest obiecujacym źródłem czystej energii, nie jest ona w stanie zaspokoić potrzeb skali kraju. Tymczasem energia atomowa jest czystsza (sic!) niż węglowa czy olejowa albo choćby nawet i niektóre odnawialne źródła, biorąc pod uwagę koszt srodowiskowy wytworzenia agregatow (solarnych). Skladowanie odpadów po rozpadzie promieniotworczym w szczelnych zabezpieczonych pojemnikach jest lepszym rozwiązaniem niż składowanie masowej ilosci gazów cieplarnianych w ziemskiej atmosferze. Nie wspominając już choćby że podczas spalania węgla również dochodzi do uwolnienia różnych pierwiastków promieniotwórczych

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ..plonieognisko...(2018-04-07 10:22) Zgłoś naruszenie 10

  W kazdy europejskim kraju jest co najmniej jedna elektrownia atomowa.Troche rozni sie technologicznie od piecyka typu koza.

  Odpowiedz
 • Waclaw ADAMSKI(2018-04-10 18:52) Zgłoś naruszenie 11

  JESTEM CIEKAW! Czy minister energii pan Krzysztof TCHORZEWSKI i inni decydenci w tej branzy slyszeli o prof. Mariuszu JEDRYSKU-ORION, prof. dr.hab. Henryku KOZLOWSKIM ,panu Krzysztofie TYLK0,oraz o wielu konferencjach na temat POLSKICH ZASOBOW GEOLOGICZNYCH ,ostatniej 17 marca w Krakowie.Radze zapoznac się z tymi BARDZO CIEKAWYMI ZAGADNIENIEMI—UDOKUMENTOWANYMI NASZYMI POLSKIMI BOGACTWAMI GEOLOGICZNYMI również GEOTERMALNYMI. DLACZEGO NIE MA ZADNEGO PLANU ROZWOJU POLSKI W TYM KIERUNKU a lansuje się pomysly bardzo kosztownych i niebezpiecznych atomowek z których wychodzi już wiele panstw? Podejrzewam ,ze brakuje wiedzy decydentom o naszych mozliwosciach chocby zgazowywania wegla ,albo w gre wchodza inne sprawy,MOZE KORUPCJA? Odpowiednie sluzby powinny sprawdzic dotychczas wydane koncesje i co można uniewaznic. OBUDZ SIE POLSKO!!! RATUJMY DLA NAS NASZE BOGACTWA!!!!! Waclaw ADAMSKI

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie