statystyki

Gminy uciekają od OZE przez wyższy VAT

autor: Jakub Pawłowski05.03.2018, 17:00
VAT

Samorządowcy przekonują, że rząd postawił ich w patowej sytuacji. Mieszkańcy liczą bowiem, że planowane od miesięcy inwestycje dojdą wreszcie do skutku, a niezapowiadaną podwyżkę weźmie na siebie gminaźródło: ShutterStock

Samorządy próbują rozbroić finansową minę ekologicznych inwestycji, na którą rzucił je rząd. Efekt? Wiele z nich rezygnuje z dofinansowań.


To skutki zeszłorocznej zmiany stanowiska Ministerstwa Rozwoju, które uznało, że gminy powinny płacić większy niż dotychczas podatek VAT za instalowanie paneli fotowoltaicznych na dachach domów swoich mieszkańców.

Zgodnie z obecną interpretacją samorządy muszą rozliczać ze skarbówką również kwoty dotacji otrzymanych ze środków unijnych. Mają one bowiem bezpośredni wpływ na cenę usług świadczonych przez gminę i w związku z tym powinny podlegać opodatkowaniu VAT – czytamy w piśmie Pawła Chorążego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju (dziś Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju – red.) z 30 października 2017 r. (DKF-IV.7517.142.2017.DK).

Zmiana ta w praktyce oznacza wzrost kosztów całej instalacji, i to zarówno dla gminy, jak i mieszkańców. A nie są to małe kwoty. Przykładowo, w województwie podlaskim po uwzględnieniu większego VAT-u należałoby dołożyć do inwestycji ponad 15 mln zł. Inaczej 62 ekologiczne projekty, na które już otrzymano ponad 70 mln zł dofinansowania z UE, nie będą mogły być zrealizowane – alarmują władze woj. podlaskiego, które razem z samorządowcami ze Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego zaapelowały do rządu o zmianę tej interpretacji.

Podkreślają, że kiedy gminy planowały ekologiczne inwestycje i składały wnioski o dofinansowanie, nie wiedziały, że tak dotkliwie zmienią się reguły gry.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie