statystyki

Szykują się roszady na węglowym rynku

autor: Karolina Baca-Pogorzelska20.02.2018, 07:41; Aktualizacja: 20.02.2018, 08:15

Nie trzy, lecz dwie grupy produkujące węgiel dla energetyki – rządowa strategia dla górnictwa może oznaczać wzmocnienie Polskiej Grupy Górniczej.

PGG przymierza się do przejęcia trzech spółek – ustalił DGP. Chodzi o Haldex (zajmuje się przetwarzaniem i zagospodarowaniem odpadów wydobywczych), Gliwicki Zakład Usług Górniczych (specjalizuje się w robotach górniczych) i Konsorcjum Ochrony Kopalń. Tyle że w założeniach restrukturyzacji górnictwa PGG miała być firmą produkcyjną – po to część majątku nieprodukcyjnego została w dawnej Kompanii Węglowej, a do PGG trafiły tylko kopalnie. Jednak ani PGG, ani zainteresowane spółki nie odpowiedziały na nasze pytania w tej sprawie. Podobnie jak resort energii, który pytaliśmy o kwestie potencjalnych roszad na węglowym rynku.

Dziś kontrolowane przez Skarb Państwa kopalnie tego surowca to obok PGG zakłady Tauronu Wydobycie, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Węglokoksu Kraj oraz Bogdanka. W styczniu rząd przyjął nową strategię dla górnictwa węgla kamiennego. Choć w ubiegłorocznym projekcie znalazł się zapis o tym, że „po 2020 r. sektor węgla kamiennego funkcjonować powinien w układzie trzech grup producentów węgla energetycznego”, to w finalnej wersji jest mowa tylko o dwóch.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie