Jastrzębska Spółka Węglowa potwierdza, że interesuje się złożami nieczynnej kopalni Dębieńsko. Zapowiada większą produkcję węgla i ekspansję m.in. w Chinach i Indiach.
Prezes JSW Daniel Ozon potwierdził czwartkowe informacje DGP – spółka rozmawiała z australijskim Prairie Mining w sprawie współpracy przy reaktywacji nieczynnej kopalni Dębieńsko. Szczegółów nie chciał zdradzać. Powiedział jedynie, że w grę wchodzą różne opcje – był pytany zarówno o odkupienie koncesji, jak i wspólną spółkę.
Należące do Prairie Mining Dębieńsko sąsiaduje z kopalnią Knurów-Szczygłowice, której właścicielem jest JSW. Z naszych informacji wynika, że JSW chce szybko rozpocząć eksploatację złóż nieczynnego zakładu właśnie od strony swojej kopalni.
Reklama
Zdaniem analityków najlepszym rozwiązaniem byłoby poczekanie na wygaśnięcie koncesji australijskiej firmy, która nie wypełniła warunku uruchomienia wydobycia z początkiem 2018 r. – Nie wiadomo jednak, co zrobi resort energii. Pomagając JSW, może się narazić na kolejny międzynarodowy arbitraż – mówi osoba znająca sprawę.
W piątek JSW przedstawiła strategię na lata 2018–2030. Zakłada ona m.in. samowystarczalność energetyczną firmy. Jastrzębska zbuduje elektrownię na gaz koksowniczy i postawi na większe wykorzystanie energetyczne metanu. Wykorzystanie gazu wychwytywanego przy wydobyciu węgla do produkcji energii da zarówno efekt finansowy, jak i środowiskowy.
Spółka zakłada wzrost wydobycia węgla o ok. 3 mln ton rocznie do ok. 18 mln ton i utrzymanie produkcji koksu na poziomie 3,5 mln ton mimo zamknięcia od września koksowni Dębieńsko. Ten zakład nie spełnia zapisów unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych, przystosowanie go byłoby nieopłacalne. 180 pracowników Dębieńska pozostanie w grupie JSW. Na terenie zakładu powstanie nowy – do produkcji tzw. adsorbentów węglowych (mogą służyć do neutralizacji rtęci w energetyce).
JSW podtrzymała, że nie zamierza odkupić od Agencji Rozwoju Przemysłu i TF Silesia wałbrzyskiej koksowni Victoria. Spółka chce natomiast kosztem miliarda złotych zmodernizować koksownię Przyjaźń. Nie wykluczyła tu także współpracy z Chińczykami, którzy mają duże doświadczenie w koksownictwie. Jastrzębska nawiązała także współpracę z Indiami – m.in. startuje w przetargu na odmetanowanie kopalń Coal India.
Zysk netto JSW ma się zwiększyć z 290 mln zł średnio w latach 2008–2017 do 1,03 mld zł w latach 2018– –2030.