statystyki

JSW zamknie koksownie, ale może otworzy kopalnię

autor: Karolina Baca-Pogorzelska12.02.2018, 08:26; Aktualizacja: 12.02.2018, 09:42
kopalnia, górnik

Jastrzębska zbuduje elektrownię na gaz koksowniczy i postawi na większe wykorzystanie energetyczne metanuźródło: ShutterStock

Jastrzębska Spółka Węglowa potwierdza, że interesuje się złożami nieczynnej kopalni Dębieńsko. Zapowiada większą produkcję węgla i ekspansję m.in. w Chinach i Indiach.

Prezes JSW Daniel Ozon potwierdził czwartkowe informacje DGP – spółka rozmawiała z australijskim Prairie Mining w sprawie współpracy przy reaktywacji nieczynnej kopalni Dębieńsko. Szczegółów nie chciał zdradzać. Powiedział jedynie, że w grę wchodzą różne opcje – był pytany zarówno o odkupienie koncesji, jak i wspólną spółkę.

Należące do Prairie Mining Dębieńsko sąsiaduje z kopalnią Knurów-Szczygłowice, której właścicielem jest JSW. Z naszych informacji wynika, że JSW chce szybko rozpocząć eksploatację złóż nieczynnego zakładu właśnie od strony swojej kopalni.

Zdaniem analityków najlepszym rozwiązaniem byłoby poczekanie na wygaśnięcie koncesji australijskiej firmy, która nie wypełniła warunku uruchomienia wydobycia z początkiem 2018 r. – Nie wiadomo jednak, co zrobi resort energii. Pomagając JSW, może się narazić na kolejny międzynarodowy arbitraż – mówi osoba znająca sprawę.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie