Rada nadzorcza odwołała dwóch członków zarządu energetycznej spółki. Pracę stracili Wiesław Piosik, który pełnił funkcję wiceprezesa ds. korporacyjnych oraz Mikołaj Franzkowiak wiceprezes ds. finansowych. Tym samym potwierdziły się dzisiejsze informacje DGP o planowanych zmianach i wojnie o wpływy w ministerstwie energii.

W komunikacie spółki czytamy: "Rada Nadzorcza Enea S.A. 24 sierpnia podjęła decyzję o odwołaniu ze składu Zarządu Spółki Wiesława Piosika i Mikołaja Franzkowiaka. Wiesław Piosik pełnił funkcję wiceprezesa ds. korporacyjnych, a Mikołaj Franzkowiak wiceprezesa ds. finansowych"

Według rozmówców DGP była to inicjatywa wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego, który pod nieobecność ministra Tchórzewskiego chciał wprowadzić do zarządu poznańskiej spółki swoich ludzi - pisała w swoim tekście Karolina Baca-Pogorzelska.

"Rada Nadzorcza Spółki nie podała przyczyn odwołania w/w osób - czytamy w komunikacie.

– Wiceminister Tobiszowski próbuje umacniać swoją pozycję, bo nie jest tajemnicą, że Tchórzewski powoli traci do niego zaufanie przede wszystkim z powodu śląskich spraw górnictwa. Tchórzewski rozmawiał już na Nowogrodzkiej jakiś czas temu o odwołaniu swego zastępcy. Na razie nieskutecznie – mówi jeden z naszych rozmówców znających kulisy sprawy. Tchórzewski cieszy się dużym zaufaniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Z kolei Tobiszowski może liczyć na wsparcie premier Beaty Szydło. Pytanie, co zrobi ostatecznie minister energii, jeśli do zmian w zarządzie Enei faktycznie dojdzie - czytamy w tekście w DGP.

W dalszej części komunikatu dowiadujemy się o nowej osobie w zarządzie spółki: "Równocześnie Rada Nadzorcza delegowała do pracy w Zarządzie swojego członka, Rafała Szymańskiego. Obejmie on tymczasowo funkcję wiceprezesa ds. korporacyjnych. Zdecydowano także o rozpoczęciu postępowania kwalifikacyjnego: na stanowiska Członka Zarządu ds. Korporacyjnych oraz Członka Zarządu ds. Finansowych.