Po połączeniu Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą, na polskim rynku węgla kamiennego pojawia się silny podmiot - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

"Nie ulega żadnej wątpliwości, że z dniem dzisiejszym kończy się historyczny, szczególny proces w sektorze węgla kamiennego. Po powołaniu Polskiej Grupy Górniczej w zeszłym roku i po zbudowaniu biznesplanu i podpisaniu porozumienia w JSW, dopinamy kolejny etap, który porządkuje nam strukturę organizacyjną w polskim sektorze węgla kamiennego - łączymy Katowicki Holding Węglowy z Polską Grupą Górniczą i pojawia się silny podmiot węgla kamiennego na polskim rynku" - powiedział Tobiszowski.

Wyjaśnił, że w 2013 r. na kongresie w Katowicach środowisko polityczne PiS ogłosiło plan i program dla górnictwa, "mówiąc o synergii energetyki i sektora węgla kamiennego".

"I z tym (...) programem weszliśmy w budowę ministerstwa energii i w proces restrukturyzacji, okres reformy polskiego górnictwa" - dodał. Według niego stabilność w sektorze węgla kamiennego jest fundamentem planowania i funkcjonowania silnej energetyki i bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Tobiszowski zapewnił o biznesowej budowie PGG. Wiceminister mówił też o planowaniu, ile węgla jest potrzebne na polskim rynku, a także o planowaniu inwestycyjnym, które mówi o tym, że węgiel będzie wydobywany "pod klienta, ilościowo i jakościowo".

"To jest m.in. synergia i budowa kopalń zespolonych. To są m.in. inwestycje oparte na biznesplanie, że każda ściana wydobywcza ma swoje założenia biznesowe" - powiedział.